Државата со мала заработка од концесиите за рудници, утврдиле ревизорите

2024-06-14 09:33

Илустрација, Ископ (каменолом) на минерални суровини од подножјето на планината Јабланица во близина на струшкото село Лабуништа Само 45 милиони евра наплатила државата од концесиски надоместок за експлоатација на минерални суровини од 348 концесии доделени на 257 концесионери во период од 2018 до 2022...

Ископувањето злато во светот станува се потешко

2024-06-13 18:00

Златната индустрија се бори да го одржи растот на производството бидејќи депозитите стануваат сè потешко да се најдат, објави Светскиот совет за злато, цитиран од „CNBC“. „Имавме рекорден прв квартал во производството во 2024-та година, што беше зголемено за 4% од година во година....

Земјоделието мора да се прилагоди кон климатските промени

2024-06-13 17:00

Земјоделието трпи штети од климатските промени. Решението е во употреба на современи агротехнички мерки, велат земјоделците, но и во соработката меѓу земјоделската наука и пракса. На земјоделскиот факултет на УГД се одржа меѓународно научно советување… Климатските промени имаат директно влијание врз земјоделието. Годишните сезони...

Во Албанија во првото тромесечие пониска просечна плата за 2%

2024-06-13 16:30

Во Албанија,  првото тромесечие од годинава  забележано е намалување на платите и во јавниот и во приватниот сектор во однос на крајот на 2023 година. – Според државниот институт за статистика, ИНСТАТ, просечната бруто месечна плата во првиот квартал од 2024 година, изнесува 73....

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

2024-06-13 16:06

Компанијата Фортонмка претставувајќи ги интересите на својот клиент Скопски пазар АД, успешно реализира продажба на компанијата ЛИДЛ, земјиште од 16.000 м2 во Скопје, на кое се наоѓа објектот на некогашниот „Бриколаж“ во скопската населба Гази Баба. Фортонмка со ова уште еднаш ја покажа својата висока експертиза во...

Кина ќе преземе мерки за одбрана на интересите на компаниите

2024-06-13 16:00

Кина изразува силно незадоволство и се спротивставува на планот на ЕУ за воведување привремени царини за увоз на кинески електрични возила, соопшти кинеското Министерство за трговија, истакнувајќи дека потегот на ЕУ ги игнорирал фактите и правилата на Светската трговска организација (СТО), политизирајќи економски и...

Ново поскапување, цената на лебот повисока за 10%

2024-06-13 15:30

Цената на лебот се зголемува за 10 проценти. Причина, зголемената цена на пченицата на светските берзи. Новото поскапување ги налути граѓаните, велат и другите прехранбени производи се поскапени… Новото поскапување на лебот за 10 проценти ги налути граѓаните. Тие се жалат дека сè живо...

„Лидл“ започна со подготовка за изградба на првиот маркет во Скопје

2024-06-13 15:00

Трговскиот синџир „Лидл“  купи имот на „Скопски пазар“ АД Скопје во Општина Гази Баба кај локацијата на поранешен „Бриколаж“ за 9.564.485 евра. За зделката информира „Скопски пазар“ согласно Глава 6 од Правилата за котација на Берзата. Како предмет на големата зделка е наведена продажба...

Народна банка соработува со централната банка на Австрија за најдобрите практики за управување со податоците

2024-06-13 14:45

Квалитетното управување со податоците е предуслов за ефикасно извршување на задачите во современите централни банки. Оттаму, за понатамошно унапредување на работењето на Народната банка во оваа област, од посебно значење е билатералната соработка со Народната банка на Австрија, во рамките на Втората фаза од...

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

2024-06-13 14:40

Регулаторната комисија за енергетика, донесе oдлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,55 % во однос на одлуката од 10.6.2024 година. Од 14.6.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин...