БанкоМетар.мк Анкета: Граѓаните со поддршка за Владата во „зауздувањето“ на извршителите !

2019-01-02 13:19

  Согласно анкетата која БанкоМетар.мк ја спроведе во месец декември, согласно гласањето на читателите на БанкоМетар.мк со повеќе од 94 % освоени гласови – читателите ја дадоа својата доверба кон планот на Владата за намалување на извршителските трошоци.  Ние како единствена платформа во Македонија...

Нови даноци за личен доход во Новата Година – детално објаснување на УЈП

2019-01-02 12:47

Oд 1 јануари 2019 година започнува да се применува Законот за данок на личен доход објавен во Службен весник на РМ бр. 241/18 од 26.12.2018 година, соопшти УЈП. Со овој закон се уредува оданочувањето на личниот доход на физичките лица, обврзникот за плаќање на...

Комерцијална банка ги намали каматните стапки за дозволено пречекорувањи и кредитни картички

2019-01-02 12:33

Поради намалување на каматната стапка на благајничките записи, Комерцијална банка АД Скопје донесе одлука, почнувајќи од 01.01.2019 година, да изврши намалување на каматните стапки кај дозволеното пречекорување на трансакциските сметки за физички лица и кај дел од кредитните картички за правни и за физички...

Златото ја заврши годината скромно над 1.280 долари! Како ја поминаа другите благородни метали 2018?

2019-01-01 13:02

  Златото не достигнa до 1.300 долари за унца за 2018 година, паѓајќи за помалку од 20 долари од целта. Но, има многу потенцијал за да стигне таму во новата година. Фјучерсите на COMEX златото достигнаа ново шестмесечно високо ниво од 1,286.45 долари за...

Од оваа година : На Берзата ќе се тргува со државни хартии од вредност

2019-01-01 12:45

На Македонската берза за хартии од вредност од годинава ќе се тргуваат државните хартии од вредност. Со тоа според надлежните  тие стануваат подостапни за инвеститорите и ќе придонесат за развој на пазарот на капитал. Договорот за котирање на државните хартии од вредност беше потпишан...

Еврото слави јубилеј – две децении од воведувањето

2019-01-01 12:28

Еврото во вторник ќе ,,наполни” 20 години. ,,Родено” е на 1 јануари 1999 година и во почетокот постоеше само како виртуелна валута во сметководствените и во финансиските трансакции. По три години тоа стана и реалност, а денеска кованите и хартиените пари ги користат повеќе...

DoubleTree by Hilton од денес ги пречекува првите гости во новиот објект во Скопје

2019-01-01 12:22

DoubleTree by Hilton од денес ги пречекува првите гости во новиот објект во Скопје Хотелот “DoubleTree by Hilton Skopje”, најновиот во синџирот луксузни хотели на реномираниот бренд, од денес, 1 јануари, официјално почнува со работа и ќе ги пречека првите гости. Лоциран покрај кејот...

БанкоМетар.мк Ви посакува Среќна Нова 2019

2019-01-01 11:22

10-те најголеми катастрофи предизвикаа штета од 85 милијарди долари во 2018 година

2018-12-28 11:50

Оваа година, секој населен континент беше под влијание на тешките метеоролошки настани поврзани со времето Десетте најтешки катастрофи во 2018 година, поврзани со климата, предизвикале штета од најмалку 84,8 милијарди долари, изјави хуманитарната организација Christian Aid во истражување, цитирано од Ројтерс. Оваа година секој...

„ Forbes “ ја објави листата со најдобрите држави за бизнис – Македонија е на 68. место

2018-12-28 11:04

Магазинот „Форбс“ ја објави годишната листа со држави каде што има најдобри услови за бизнис, на која Македонија се најде на 68. место. Првото место вторпат ѝ припадна на Велика Британија.  Оваа листа, како што се наведува, ја покажува мерката во која во земјата се прифаќаат...