Стопанска банка а.д. Битола со нова локација

2018-10-08 11:14

Стопанска банка а.д. Битола ги отвори вратите на својот нов Деловен центар во Скопје кој се наоѓа на ул.Скупи 3 а. Деловниот центар во Скопје заедно со Централа на Банката во Битола се двете седишта во кои Стопанска банка а.д. Битола активно работи, се...

Crypto цените во пораст; Bitfinex обезбедува банкарско партнерство со HSBC

2018-10-08 10:27

Цените на криптовалутите се во нагорна линија денес (понеделник), повеќето главни виртуелни монети пораснаа за повеќе од 1%. Битфинекс доби малку внимание откако извештаите за време на викендот објавија дека добиле банкарски партнер во ХСБЦ. Биткоинот порасна за  0,3% повисоко до 6,604.6 $. 12:40...

Италија: Салвини вели агенциите за рејтинг мора да бидат фер, излезот од еврото не е на агендата

2018-10-08 10:05

Рим (Ројтерс) – Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини денес (понеделник) рече дека се надева дека кредитните агенции нема да покажуваат предрасуди кон Италија, кога ќе ги разгледаат нивните рејтинзи за долгот на земјата, и тој повторно ја отфрли можноста за излез од еврото. “Моите деца...

Macedonian Honey европски победник на StartUp Europe Awards за 2017

2018-10-08 09:53

Компанијата Macedonian Honey е Европски победник во категоријата Клима  (климатски промени) на  StartUp Europe Awards за 2017 година Достигнувањето на компанијата денеска ќе биде соопштени пред јавноста на прес-конференцијата, на која како што е најавено ќе говорат  министерот министер без ресор задолжен за регулатива за подобрување на...

Јапонскиот премир Абе : Британија добредојдена во Транс-пацифичкиот трговски договор

2018-10-07 23:47

ЛОНДОН (Ројтерс) – Јапонија ќе ја пречека Британија “со отворени раце” во трговски пакт на Пацификот, изјави премиерот Шинзо Абе за Фајненшл тајмс во неделата. Абе, еден од најблиските меѓународните сојузници на британскиот премиер Тереза Мај, исто така, рече дека се надева оти двете...

Пазарот на нафта е избалансиран, вели министерот за енергија на Катар

2018-10-07 23:38

ДУБАИ (Ројтерс) – Нафтениот пазар е балансиран во однос на понудата и побарувачката, рече министерот за енергија на Катар, Мохамед ал-Сада, во неделата. “Геополитичките промени” се причина за неодамнешниот пораст на цената на суровата нафта, ја цитираше изјавата државната новинска агенција на Катар. “Има...

Кина го забрани увозот на сирова нафта од САД

2018-10-07 23:31

Претседателот на кинеската компанија кој се занимава со транспорт на енергенти (ЦМЕС) Сје Чунлин, вели дека Кина целосно го спречила увозот на сирова нафта од САД. Вашингтон и Пекинг си воведоа царини на увоз на повеќе стотина производи. Кина беше втор најголем купувач на...

Дали Европа е следниот голем пазар за марихуана?

2018-10-07 15:24

Се проценува дека пазарот на канабис на континентот би можел да достигне 110 милијарди долари Озаконетиот бизнис со марихуана е на пат да го почувствува духот на Стариот континент или барем така сметаат раководителите на некои од најголемите компании за канабис во Канада. “Зелените”...

Силк Роуд Банка ќе донира со секоја трансакција

2018-10-07 15:08

Силк Роуд Банка АД и Универзитетската клиника за детски болести во Скопје потпишаа меморандум за соработка, со кој банката прераснува во долгорочен партнер на Клиниката. Со меморандумот банката се обврзува дека за секоја трансакција извршена со Американ Експрес картичките ќе одвојува по 5 денари за потребите...

БанкоМетар Анализа : Движење на Македонската берза за 05.10.2018

2018-10-07 14:57

Во петокот, 05/10/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на УНИБанка АД Скопје од 1,5 % и просечна цена на акција од 2.300 денари  ...