Саудиска Арабија : Суверениот фонд за богатство ќе ја надмине целта од 600 милијарди долари до 2020 година

2018-10-07 14:18

Принцот од Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, изјави дека главниот суверен фонд за богатство на кралството (ПИФ) ќе ја надмине својата цел за зголемување на своите средства на 600 милијарди долари до 2020 година, како дел од планот за намалување на зависноста на економијата...

Малтешкиот министер за финансии: „Крипто ќе значи укинување на финансиските посредници “

2018-10-07 14:05

Финансиските посредници ќе се соочат со укинување благодарение на биткоинот и криптовалутите, изјави министерот за финансии на Малта, во интервју во петокот на 5 октомври. Говорејќи во приватно интервју за време на Malta Blockchain Conference, Делта Самитот за 2018 година, Едвард Скилкуна рече дека...

Авганистан потпишува големи рударски зделки за да го забрза развојот

2018-10-07 13:45

КАБУЛ (Ројтерс) – Авганистанските власти потпишаа договори за два големи рударски проекти во северен Авганистан, промовирајќи ги плановите за развој на минерални резерви на земјата, но и давајќи критики за вклучувањето на поранешниот министер во проектот. Договорите беа потпишани во петокот во Вашингтон со...

Се продава зградата на Фајненшал тајмс за 101 милион евра

2018-10-07 13:23

Публикацијата ќе биде преместена во Лондонски Сити до 2019 година. Зградата на британското издание на Financial Times на јужниот брег на реката Темза ќе биде продадена за околу 90 милиони фунти (101 милиони евра) пред преместувањето на весникот во Лондонски Сити, соопштува самиот весник....

Нулта економскиот раст нема да ја спаси планетата

2018-10-07 13:09

Често се обвинува растот на економиите за климатски проблеми. Ендрју Ват тврди дека тезата не е точна Нема сомнеж: потребни се луѓе кои ќе работат неуморно и оправдано против широкото негирање на климатските промени, загубата на ресурси и загадувањето. Важен придонес овде прави новинарот...

НЛБ Банка вработува во Скопје

2018-10-07 12:41

Почитувани,   НЛБ Банка е една од водечките Банки во Р.Македонија и лидер на пазарот во делот на современи банкарски услуги.  Својот успех го темели на имплементацијата на висококвалитетни стандарди во работењето, модерната инфраструктура на информатичката технологија и успешната пазарна стратегија.   НЛБ Банка,...

Најбогатите во светот изгубиле 63 милијарди американски долари поради трговската војна

2018-10-05 10:22

Ова е најголем пад во последните шест месеци, објави Bloomberg Billionaires Index Најбогатиот човек во Европа Бернард Арно.   Комбинираното нето богатство на 500-те најбогати луѓе на планетата опадна најмногу за последните шест месеци во четвртокот. Ова го покажуваат податоците од Bloomberg Billionaires Index. Групата...

Македонско – германски форум „Градиме мостови – политика и економија“

2018-10-05 09:56

Во Скопје денеска ќе се одржи 2. Македонско – германски форум „Градиме мостови – политика и економија“ што го организираат Фондацијата Конрад Аденауер и Институтот за општествени истражувања – МК 91. Поздравно обраќање ќе има германскиот амбасадор Томас Герберих по што следува првата сесија : „25 години билатерални...

Финансиски помош од ЕУ од над 1 милион евра за супервизија на FinTech и Crypto

2018-10-05 09:51

Европскиот орган за хартии од вредност и пазари (ЕСМА) има буџет од над 1 милион евра за следење на средствата за fintech и crypto, се вели во документот објавен на 4 октомври. Основана во 2011 година во Париз, ЕСМА има за цел да развие...

Германија притиска за брз трговски договор на ЕУ со САД

2018-10-05 09:33

ИНСБРУК, Австрија (Ројтерс) – Соединетите Држави и Европската унија мора брзо да ја зацврстат својата цел за намалување на трговските бариери, изјави германскиот министер за економија, Петер Алтмаер, пред трговскиот состанок на ЕУ денес. Претседателот на САД, Доналд Трамп, и претседателот на Европската комисија,...