Volkswagen ќе адаптира три германски постројки за изградба на електрични автомобили

2018-11-16 08:06

  Франкфурт (Ројтерс) – Фолксваген ќе ги адаптира трите германски фабрики за изградба на електрични автомобили, бидејќи најголемиот производител на автомобили во Европа по продажба, започнува со масовно производство на возила со нула емисија на штетни гасови, како главната стратешка траекторија по скандалот со...

Путин вели дека суровата нафта од 70 долари и одговара на Русија

2018-11-15 18:06

(Блумберг) – Претседателот Владимир Путин рече дека разговарал за цената на нафтата со американскиот колега Доналд Трамп, кога во неделата кратко се состанаа во Париз, додавајќи дека Русија е задоволна од сегашните цени. Путин беше повеќе оптимист за актуелната ситуација на пазарот отколку неговите...

Бизнис ангелите на ЦЕЕД Македонија објавуваат нов повик за бизнис идеи

2018-11-15 17:50

  Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија отвора нов повик за пријавување на нови бизнис идеи. Повикот е отворен до 28-ми ноември 2018 година и секој што има креативна бизнис идеја може да се пријави. Селекцијата ќе биде направена од неколку идеи, кои...

Одржана првата работилница за соларни системи на „Солар Македонија“ поддржана од УСАИД

2018-11-15 17:44

Здружението за сончева енергија „Солар Македонија“ ја одржа првата работилница за претставување на новите услуги кон нејзините членки со цел подигнување на економската активност во секторот. Покрај презентацијата на обуките за соларни инсталери кои „Солар Македонија“ ги нуди на своите членки, на настанот се...

Град Скопје ќе врши присилна наплата за неплатен данок на имот од 2013 до 2017 година

2018-11-15 14:35

Град Скопје ќе почне постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот за 2013 година, а заклучно со 2017 година, согласност со одредбите за присилна наплата и обврските што произлегуваат од Законот за даноците на имот. „Им укажуваме...

Комерцијална банка со награда Најдобар FX провајдер од Global Finance

2018-11-15 14:26

Светскиот магазин Global Finance, од Њујорк, САД, на Комерцијална банка АД Скопје ѝ ја додели наградата Најдобар FX провајдер за Република Македонија (Најдобар давател на услуги од областа на девизните пазари во Македонија за 2019 година), стои во соопштението од Банката. Ова е петто по ред признание за...

НБРМ со едукативна видео игра за финансиско едуцирање на младите

2018-11-15 14:19

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете и штедете“, којашто од денес е достапна за слободно преземање од интернет-страницата на централната банка, како виндоус и андроид-апликација. Играта...

Coeure: Дигитални пари од централна банка се далечна иднина

2018-11-15 13:51

  ФРАНКФУРТ – Централните банки, најверојатно, нема да издадат дигитални валути во следната деценија, дури и во места каде што употребата на готовина брзо се намалува, изјави членот на одборот на Европската централна банка, Benoit Coeure, денес  ( четврток ). “Постои широка согласност дека...

Пад на фунтата и акциите во Лондон, заедно со оставките на министрите !

2018-11-15 13:34

Вредноста на фунтата утрово на Лондонската берза е намалена за повеќе од 1,0 отсто во однос на доларот и еврото, а цените на акциите се намалуваат по информациите за оставки на британски министри поради нацрт-договорот за Brexit. Британската валута на многу волатилното тргување падна...

Владата го усвои Предлог-буџетот за 2019 – најголем во историјата на Македонија

2018-11-15 13:25

Владата го усвои Предлог-буџетот за 2019 година со кој вкупните приходи и расходи се во рамки на проектираните параметри на Министерството за финансии. Буџетскиот дефицит е проектиран на ниво од 2,5 проценти од БДП. Предлог-буџетот, како што денеска информира Владата, ќе биде доставен на...