Грчкиот министер за финансии вели дека токсичната актива на банките ” е целосно под контрола”

2018-10-04 15:46

АТИНА (Ројтерс) – Грчкиот министер за финансии во четвртокот рече дека предизвикот да се бори со нефункционалните кредити во комерцијалните банки во земјата е “целосно под контрола”. Еуклид Цакатотос им рече на пратениците дека сите грчки банки ќе ги достигнат и ќе ги надминат...

БанкоМетар Анализа : Движење на Македонската берза за 04.10.2018

2018-10-04 15:36

Денес, 04/10/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на ТТК Банка АД Скопје од 0.64 % и просечна цена на акција од 1.140 денари...

Crypto цените се зголемија; Биткоинот, најверојатно, нема да го надмине златото во популарноста

2018-10-04 12:54

Cryptocurrency цените пораснаа деснес ( четврток ). Коментарите на Кристерер Интон од Морнингстар добија малку внимание како што изјави дека Биткоинот, најверојатно, нема да го надмине златото во однос на инвестициите и популарноста. “Поради зголемената возбуда, некои дури и даваа идеи дека криптовалутите еден...

СБ: До крајот на годината јавниот долг во Македонија ќе достигне 50%

2018-10-04 12:39

Македонската економија значително закрепна во однос на 2017 година и се гледаат позитивни движења поддржани од приватните инвестиции и потрошувачката. Се очекува годинава економијата да забележи раст од 2,5 проценти, следната 2,9 проценти и 2020 година 3,2 проценти. На ваквите очекување може да влијае...

ТТК Банка АД Скопје – спонзор на активностите на Македонската филхармонија во новата концертна сезона 2018/19

2018-10-04 12:18

Во правец на својата посветеност за поддршка на вистинските универзални вредности, ТТК Банка АД Скопје годинава со големо  задоволство и безрезервно ја дава својата поддршка на Македонскатафилхармонија, една од најзначајните културни институции во земјава. Во текот на новата концертна сезона 2018/19, ТТК Банка АД Скопје ќе биде...

Земјоделците бараат субвенции од државата по европски терк

2018-10-04 12:00

Земјоделците бараат повеќе пари од државата за поддршка на овој сектор, велат, не сакаме ништо повеќе освен субвенции по теркот на Европската унија, од чиј буџет годишно се издвојуваат по 67 отсто за земјоделството. Од Агро бизнис комората сметаат дека најмногу треба да се...

Цената на златото порасна поради финансиските грижи за Италија

2018-10-04 11:55

Цените на златото се зголемија во средата за над 1% врз претходната сесија поради грижите околу италијанските финансии. Официјалните претставници на ЕУ изразија загриженост во врска со финансискиот буџетски план на Италија и стравувањата од проширувањето на буџетскиот дефицит што предизвика потреба од засолниште....

Саудиска Арабија, Кувајт, ОАЕ ќе потпишат договор за 10 милијарди долари помош за Бахреин

2018-10-04 11:39

Дубаи – Саудиска Арабија, Кувајт и Обединетите Арапски Емирати наскоро ќе потпишат договор за обезбедување на финансиска поддршка од Бахреин од 10 милијарди долари, објави во денес во Кувајт весникот “Ал Раи”, цитирајќи неименуван дипломатски извор во Заливот. Договорот ќе биде потпишан во Бахреин...

Бизнис економистите во САД очекуваат нова рецесија до крајот на 2020 година !

2018-10-04 11:14

Според 41% од експертите, најголем ризик за економијата во моментот е трговската политика Две третини од американските бизнис економисти очекуваат нова рецесија да започне до крајот на 2020 година, додека во исто време поголемиот дел од нив, исто така, посочуваат дека трговската политика е...

На 40 локации ќе бидат поставени станици за полнење на електромобили

2018-10-04 10:55

Над 40 станици за полнење на електрични возила ќе бидат поставени на централни јавни локации низ државата.  Станиците за полнење на електромобили ги поставува ЕВН Македонија која денеска ќе го промовира проектот „Електромобилност со ЕВН“. Со вака развиената мрежа на полначи се очекува сопствениците...