Растот на бизнисот во еврозоната успорува

2018-09-21 13:30

Растот на бизнисот во еврозоната повторно се забавува во септември, што е нов сигнал дека инерцијата во валутниот блок го надминала својот врв. Во исто време оптимизмот сепак се е издигнал малку од 23-годишното дно, забележано во август, објави Ројтерс, повикувајќи се на новото...

Комерцијална банка А.Д. Скопје вработува во Штип

2018-09-21 13:17

Комерцијална банка АД Скопје објавува Оглас за вработување   Помлад соработник за платен промет во земјата и за работа со население, во Комерцијална банка АД Скопје-Филијала Штип, 2 (два) извршитела на определено работно време од 12 месеци, со можност за продолжување на Договорот за вработување....

Огромниот долг се заканува на економската стабилност на САД

2018-09-21 10:10

ЊУЈОРК (Ројтерс) – Шила Баир, поранешен претседател на Федералната корпорација за осигурување депозити, во четвртокот предупреди дека економското закрепнување од почетокот на финансиската криза во 2008 година во голема мера е управувано од растечкиот потрошувачки и корпоративен долг, поткрепен со ниски каматни стапки. “Тоа...

Почнува Вториот меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии „Иновамак 2018“

2018-09-21 09:39

Изложувачи од 20 држави се очекува да се претстават на Вториот меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии „Иновамак 2018“ што ќе се одржува од денеска до 23 септември во Домот на АРМ. Саемот го организира Националната асоцијација на пронаоѓачите на Македонија (NAIM) која...

Капитал Банка вработува – отворени 2 работни позиции

2018-09-21 09:33

Капитал банка АД Скопје има потреба од вработување на 2 лицe на следниве работни позиции: Оглас 1: Соработник во Сектор за Управување со Ризици – Кредитен Ризик (1 извршител) Краток опис на работно место:   Проценка на ризичен профил при одобрување на кредитна изложеност- физички...

Шпаркасе Банка во Неготино е релоцирана во нови простории

2018-09-20 20:43

Шпаркасе Банка Македонија со свечен настан за клиентите ја отвори експозитурата во Неготино, на нова атрактивна локација на ул. „Ацо Аџи Илов“ бр.10, во центарот на градот.  На настанот присуствуваа многубројни клиенти, соработници и гости на Банката од градот и од регионот. Новата експозитура...

Руските нафтени компании се вртат кон еврото

2018-09-20 20:34

Стравувањата од САД за наметнување дополнителни санкции ги прават енергетските компании во Русија да се свртат кон валути различни од доларот Руската енергетска компанија Сургутнефтегаз која има 11 отсто удел во производството на нафта во Русија, притиска своите клиенти да се согласат да плаќаат...

Норвешка ја зголемува референтната стапка за прв пат во седум години

2018-09-20 20:09

(Блумберг) – Норвешката централна банка ги зголеми каматните стапки за прв пат во седум години, додека креаторите на политиката во најбогатата економија во Скандинавија почнаа да го отстрануваат рекордниот стимул за да ја заштитат економијата од најлошата нафтена криза во една генерација. Norges Bank ја...

БанкоМетар.мк Анализа : Движење на Македонската берза за 20.09.2018

2018-09-20 19:47

Денар, 20/09/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на Тетекс АД Тетово од 4.83 % и просечна цена на акција од 2.309 денари Раст на...

Крипто-свет: Binance започнува да вработува во Европа и во Азија

2018-09-20 13:47

Една од најголемите берзи на криптовалути во светот по обем на тргување, е со намера да ангажираат вработени во Азија и Европа и покрај зголемениот контролен надзор и падот на пазарот што ја забележа вредноста на падот на дигиталните средства. Binance сака да ангажира за улоги...