Стопанските комори против најавеното прогресивно оданочување

2018-11-05 20:43

Ако прогресивното оданочување се реализира, ќе има негативни последици врз целата бизнис заедница. Значително ќе се зголеми сивата економија и ќе се нарушат условите под кои ќе се одвива целокупната економија во државата. Станува збор за сериозна промена на даночниот режим со кој се...

SWIFT го прекина пристапот на неколку ирански банки

2018-11-05 20:35

Одлуката беше донесена во интерес на стабилноста и интегритетот на светскиот систем, се вели во пораката Интернационалниот платен систем СВИФТ го прекина пристапот денес (понеделник) за услугата за некои ирански банки, објавија локалните медиуми. Мерката е поврзана со одлуката на САД за продолжување на...

Основачот на Алибаба Џек Ма: Трговската војна меѓу САД и Кина “најглупава работа во овој свет”

2018-11-05 13:14

Шангај (Ројтерс) – Трговската војна со САД и Кина е “најлудото нешто во овој свет”, рече денес (понеделник) Џек Ма, шеф на највредното јавно претпријатие во Азија, Алибаба Груп Холдинг. Двете земји поставија тарифи за стотици милијарди долари на стоки еден на друг, а...

Како да знам дека сум подигнал кредит во вистинската банка ?

2018-11-05 13:01

Како да знам дека сум подигнал кредит во вистинската банка ? Ова е честа дилема кај секој кредитокорисник, дали пред или по земањето на кредитот си ја поставува…. Но не треба да се очајува во потрагата по решение и одговор. Зошто? Затоа што тука...

Вработените кои зеле К-15 имаат обврска за електронска регистрација во УЈП

2018-11-05 12:54

Претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија , Ангел Димитров истакна дека поради исплатата на К-15, сега најголем дел од вработените во Македонија имаат обврска за електронска регистрација на даночните пријави. Подобрите компании веќе имаат исплатено К-15 во текот на летото, а финансиски послабите...

Турската инфлација достигна ново рекордно 15 годишно ниво

2018-11-05 12:45

Годишното поскапување на стоките и услугите во октомври изнесуваше 25,2% во споредба со 24,5% во септември И покрај заострената монетарна политика и големиот пораст на каматните стапки во средината на септември, годишната инфлација во Турција продолжи да се забрзува во октомври, достигнувајќи 15 годишен...

Berkshire Hathaway со двојно зголемување на оперативниот профит

2018-11-05 12:44

Инвестицискиот фонд „Berkshire Hathaway“ управуван од милијардерот Ворен Бафет, објави дека оперативниот профит за овој квартал се зголемил двојно во однос на оној забележан една година порано. Како причина за ова, компанијата укажува на посилните перформанси на осигурителниот бизнис и пониските даноци, објави „Ројтерс“....

ЕЦБ ја одзема лиценцата на Pilatus Bank од Малта

2018-11-05 12:38

  БРИСЕЛ (Ројтерс) – Европската централна банка ја повлече банкарската лиценца за Pilatus Bank од Малта, соопшти Малтешкиот финансиски регулатор во изјавата од денес (понеделник). “Управниот совет на ЕЦБ одлучи да го повлече овластувањето на Pilatus Bank, почнувајќи од денес”, рече Malta Financial Services...

Годишната инфлација во еврозоната се зголеми за 2,2 отсто во октомври

2018-11-05 12:00

  Инфлацијата во еврозоната се забрза во октомври, нагласувајќи го случајот на Европската централна банка за ликвидација на својата програма за купување на средства на крајот од оваа година. Статистичката агенција на блокот Еуростат рече дека индексот на потрошувачки цени се зголеми со годишна...

Франција се надева на напредок со Германија до декември на дигиталниот данок на ЕУ – Le Maire

2018-11-05 10:45

ПАРИЗ (Ројтерс) – Франција и Германија треба да бидат способни да ги решат нивните разлики околу плановите за данок на ЕУ за дигиталните гиганти како Епл и Фејсбук до декември, рече францускиот министер за финансии, Бруно Ле Маир, денес во понеделник. Германија е поладна...