Ограничување на СВТ, нема да се плаќаат прекумерни трошоци за кредитите !

2018-11-14 08:54

На својата редовна, 102-ра седница Владата го усвои предлог-законот за изменување и дополнување на законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити. Целта на предлог-законот е да се ограничи годишната стапка на вкупни трошоци на потрошувачките кредити. Со тоа, корисниците на кредити...

Намалување на невработеноста и раст на нето-платата за 4,5 проценти во 2019

2018-11-13 10:40

Предлог-буџетот за 2019 година што вчера јавно беше презентиран пред коморите, синдикатите, невладиниот сектор и медиумите, предвидени се 1,1 милијарди денари за активните мерки за вработување што е за 10 проценти повеќе во споредба со годинашниот Буџет, а двапати повеќе во однос на минатата...

Нов „катиљ-ферман“ од УЈП за периодот 31.07-31.10.2018

2018-11-13 10:33

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.11/2018 за долгови доспеани до 31.07.2018 и неплатени до 31.10.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот...

Очекувам повисоки долгорочни каматни стапки, вели главниот економист на ЕЦБ

2018-11-13 10:25

  ЛОНДОН (Ројтерс) – Долгорочните каматни стапки на долгот на еврозоната се обврзани да се зголемат откако обврзниците, што ги купи во енормни износи Европската централна банка за нејзината стимулативна програма,  нивниот ефект на пазарот се намалува, рече главниот економист на ЕЦБ, Питер Прат...

Емигрантите – економскиот „мотор“ на Германија

2018-11-13 10:08

Имиграцијата од другите земји на ЕУ го зголеми растот на БДП на земјата во просек за 0,2 процентни поени годишно помеѓу 2011 и 2016 година Миграцијата е централна тема за десничарските партии со кои добиваат гласови. Германскиот институт за економски истражувања „DIW“ во Берлин...

Германскиот министер за надворешни работи : добро е Кина да ги отвори своите пазари понатаму

2018-11-13 10:02

БЕРЛИН (Ројтерс) – Министерот за надворешни работи, Хаико Маас, за време на своето патување во Пекинг рече дека е добар сигнал што Кина сака да ги отвори своите пазари понатаму, објави германското Министерство за надворешни работи на Твитер. Министерството го цитираше Маас: “Ние со...

Втора годишна конференција на Стопанската комора на Македонија

2018-11-13 09:05

Стопанската комора на Македонија ја продолжува практиката за запознавање на стопанствениците со предвидувањата за макроекономската политика за наредната година. Во пресрет на донесувањето на буџетот на Република Македонија за 2019 година, Стопанската комора на Македонија ја продолжува практиката за запознавање на стопанствениците со предвидувањата...

Наслов „лудница“, ситуација „шизофренија“

2018-11-12 17:05

Некаде во денешниот печат, забележавме наслов во врска со јавната администрација кој оди отприлика вака : Поради одлив на стручен кадар – неприфатлив е трансферот од јавен во приватен сектор. Згора на сето тоа , како што пренесуваат медиумите се нагласува – додуша скромно...

Горивото поевтинува за 3 до 4,5 денари

2018-11-12 16:45

Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат од три до 4,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 4,5 денари за литар и ќе изнесува 67 денари,...

Германија сака обврзувачки договор за дигиталниот данок на ЕУ на состанокот во декември

2018-11-12 16:41

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц БЕРЛИН (Ројтерс) – Германскиот министер за финансии, Олаф Шолц, рече дека се залага за добивање обврзувачки договор за дигиталниот данок на Европската унија на состанокот на министрите за финансии на ЕУ во декември и дека тој го поддржува...