Град Скопје: Исцрпени се средствата за субвенционирање на печки на пелети

2018-11-07 10:23

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за купување печки на пелети во главниот град, соопшти Град Скопје. Во Град Скопје денеска до 16 часот се пристигнати 200 барања. Со ова, условот за завршување на јавниот повик е исполнет, а барања на граѓаните за субвенции...

САД ќе воведат дополнителни санкции кон Русија ?

2018-11-07 10:17

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ќе воведе дополнителни санкции кон Русија бидејќи Москва не ги исполнила условите поставени од САД по труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија. Стејт департментот во август и се закани на Русија со дополнителни санкции...

Како тврдоглав банкар открил перење пари од 230 милијарди евра

2018-11-07 10:12

Испраните пари преку Danske Bank се еднакви на целата корпоративна добивка во Русија за една година   Првично Хауард Вилкинсон се чувствува многу удобно во својата нова канцеларија. Откако работодавачот Danske Bank ја проголта Sampo Bank, трговскиот експерт се пресели од Финска во Естонија....

Економистот, кој ја предвиде трговската војна меѓу САД и Кина, предвидува договор во 2019 година

2018-11-07 09:48

(Блумберг) – Економистот кој точно ги предвиде растечките трговски тензии меѓу САД и Кина, сега гледа веројатна резолуција за спорот следната година. Може да се постигне трговски договор во одреден момент во 2019 година, бидејќи тарифите ќе почнат да ги повредуваат САД, пишува главниот...

Блок-трансакција за 5.200 акции од ТТК Банка во износ од 6,6 милиони денари

2018-11-07 09:26

Вчера (06/11/2018 ) во блок-трансакција во износ од 6,6 милиони денари на Македонската берза се продадоа 5.200 акции од ТТК Банка. Акциите се продадоа по 1.270 денари за акција. Како што и претходно нотификувавме , македонската берза забележува раздвижување и позитивна коњуктура во последните...

Како да знам дека сум подигнал кредит во вистинската банка ?

2018-11-05 22:01

Како да знам дека сум подигнал кредит во вистинската банка ? Ова е честа дилема кај секој кредитокорисник, дали пред или по земањето на кредитот си ја поставува…. Но не треба да се очајува во потрагата по решение и одговор. Зошто? Затоа што тука...

Саудискиот принц започна проект за првата нуклеарна централа во Саудиска Арабија

2018-11-05 21:57

  Каиро (Ројтерс) – Саудискиот престолонаследник денес (понеделник) започна проект за изградба на првиот нуклеарен истражувачки реактор во кралството, објави Саудиската прес агенција. Престолонаследникот Мохамед бин Салман во понеделникот објави седум стратешки проекти од областа на обновливите извори на енергија, атомска енергија, вода, генетска...

Италијанскиот министер за финансии Триа: буџетот нема да се промени, долгот ќе се намали

2018-11-05 21:47

  БРИСЕЛ (Ројтерс) – Италијанскиот министер за финансии, Џовани Триа, денес (понеделник) рече дека буџетот на земјата за следната година нема да се смени и покрај повиците од членките на ЕУ и Комисијата на ЕУ да го изменат, така што тоа ќе биде во...

Владата ги усвои амандманите за ребаланс на Буџетот

2018-11-05 21:28

На денешната 100-та владина седница, на предлог на Министерството за финансии, беа разгледани и усвоени амандманите на ребалансот на Буџетот за 2018 година, предложени на комисиската расправа во Собранието. Прифатени се осум амандмани како дополнување на Предлогот за Изменување и дополнување на Буџетот за...

ЕЦБ: Постигнувањето на полн капацитет во економијата ќе ја забрза инфлацијата

2018-11-05 21:23

Според аналитичарите на банките, потенцијалниот раст е поддржан од проширување на работната сила, опаѓање на невработеноста и посилен раст Компаниите во еврозоната се повеќе се соочуваат со ограничувања на капацитетот што ќе ја забрзаат инфлацијата, се вели во извештајот на Европската централна банка. Оваа...