Дебата околу спречување на сивата економија во занаетчиството

2018-12-07 10:30

Работејќи надвор од формалната економија, поединците ги избегнуваат даноците, административните постапки, уплаќањето социјални придонеси, даночните и трудовите регулативи. Нерегистрираните бизниси остваруваат неправична и незаконска предност во однос на занаетчиите кои ги исполнуваат законските обврски. Сивата економија штетно влијае на занаетчиските бизниси, ја уништува нивната конкурентност и создава незадоволство во занаетчискиот сектор зашто нелегалниот бизнис кој дејствува без никакви давачки делува...

Трговскиот дефицит на САД достигна 10 годишен рекорд; забавување на растот на работните места

2018-12-07 09:50

  ВАШИНГТОН ( Ројтерс ) – Трговскиот дефицит во САД се искачи на 10-годишно ниво во октомври, додека извозот на соја опадна и увозот на стоки за широка потрошувачка се искачи на рекордно високо ниво, што укажува на тоа дека мерките на администрацијата на...

Големите градови можат да прават милијарди долари од зелени проекти

2018-12-07 09:37

Градовите се исто така клучни за борбата против климатските промени Примената на зелени стратегии како велоалеи и подобри градежни норми и правила можат да им донесат на 94 светски града придобивки за вкупно 583 милијарди долари, додека се води борба против климатските промени, се...

Германските автомобилски шефови: We Love America

2018-12-07 09:11

По разговорите во Белата куќа, генерално, оптимизмот е дека американските автомобилски царини може да се избегнат Посетата на САД за помирување на VW, Дајмлер и БМВ не треба да изгледа како идеја за заговорниците, на крајот на краиштата, Европската комисија ги испитува трите “можни...

Huawei се согласува да ги задоволи безбедносните барања на Велика Британија за 5G

2018-12-07 08:24

  (Ројтерс) – Кинеската компанија Huawei Technologies Co Ltd се согласи на барањата на безбедносните служби на Обединетото Кралство да ги решат ризиците пронајдени во својата опрема и софтвер, во обид да избегнат да бидат исклучени од идните телекомуникациски мрежи од 5G, објави во...

Blue Diamond беше продаден за над 18 милиони долари на аукција во Њујорк

2018-12-06 18:46

Колието со платина и розево злато со редок розов дијамант со тежина од 15,56 карати беше продаден за 9,5 милиони долари Засилениот син дијамант беше продаден за 18,3 милиони долари на аукцијата на Кристи во Њујорк, објави Ројтерс. Првичната проценка на 8,08 каратниот дијамант...

Нафтата се намали за 5% поради Рускиот молк во ОПЕК

2018-12-06 18:29

  Во било кое друго време, неделното повлекување од 7 милиони барели на американската сурова нафта ќе ја зголемеше драстично цената на суровата нафта. Но, не и кога Русите одржуваат елегантен молк за намалувањето на производството што го планира ОПЕК и економиите што зависат...

Групното финансирање се натпреварува со хипотеките за продажба на имот во Турција

2018-12-06 18:08

Подигнувањето на каматните стапки на хипотекарните кредити го зајакнува интересот на Турците во нерегулираното финансирање преку краудфундинг за купување на дом. Создавачите на платформата за краудфундинг (групно финансирање) во Турција, кои не почитуваат на никакви прописи, заземаат се поголем удел од станбениот пазар, бидејќи...

Раст на БДП од 3% за третиот квартал од 2018

2018-12-06 17:31

Растот на бруто- домашниот производ во третиот квартал изнесува 3 проценти, објави Државниот Завод за Статистика. Надлежните со оценка, ова го испорача реалната економија, активирањето на големите градежни проекти треба да донесе повисоки стапки. Три проценти раст на бруто-домашниот производ во третиот квартал годинава,...

Четвртата година по ред, Хонг Конг е најскапиот канцелариски пазар во светот

2018-12-06 17:20

Сепак, растот на кириите во централниот деловен округ се очекува да се забави следната година Централната деловна област на Хонг Конг го предводеше рангирањето на JLL (консултантската компанија) за најскапите канцелариски пазари во светот четврти пат по ред, објави Блумберг. Трошоците за изнајмување на...