Германска амбасада: За работа во Германија и натаму ќе биде неопходна виза

2018-11-03 16:31

Германската амбасада во Скопје денеска со соопштение реагираше на бројните дезинформации во јавноста и појавата на лажни посредници за вадење на работни визи. Повод се шпекулациите за укинување на визите за работа. На македонските граѓани и од почетокот на следната година, како и досега,...

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за во пензија

2018-11-03 16:14

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска изјави дека во однос на реформата во пензискиот систем, се работи на стабилизација на пензискиот систем и нагласи дека нема да има зголемување на старосната граница и нема да има замрзнување на пензиите, а ќе се...

ЕУ се подготвува да ја интензивира конфронтацијата со Италија за буџетот

2018-11-03 16:07

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Италијанскиот буџетски спор со Брисел веројатно ќе ескалира во наредните недели, освен ако Рим ги ревидира плановите за слободно трошење, велат официјалните претставници на ЕУ, и може да доведе до парични казни, замрзнување на фондовите на ЕУ и следење на продажбата...

Сигналите за следната голема криза !

2018-11-03 15:46

Помеѓу 2008 и 2018 година, глобалниот долг се зголеми од 210 на 250 проценти од бруто домашниот производ   “Во светот има многу долг”, а подмладокот на денешните 50-годишни луѓе ќе преживее “најмалку уште две финансиски кризи”. Оваа прогноза се осмелува да ја даде...

Светските цени на храната паднаа за 0,9 проценти во октомври: U.N. FAO

2018-11-03 15:28

МИЛАНО – Светските цени на храната паднаа за 0,9 отсто во октомври во споредба со претходниот месец, како одраз на пониските вредности за месо, млечни производи и масла, објави агенцијата за храна на Обединетите нации во четвртокот. Индексот на цените на прехранбената и земјоделска...

Airbnb го промени пазарот на недвижнини во Грција

2018-11-02 14:31

Над 126.000 домови во земјата се изнајмени на онлајн платформата Airbnb сè повеќе станува доминантна сила на пазарот на недвижности во Грција. Ова е резултат на истражувањето што го спроведе Центарот за планирање и економски истражувања во земјата. Утврдено е дека над 126.000 домови...

Четврт семинар „Жени во Бизнис“ во НЛБ Банка АД Скопје

2018-11-02 13:43

На 02.11.2018 година (петок) со почеток од 10 до 14 часот во НЛБ Галеријата (на ул. Мајка Тереза бр.1, Скопје) се одржа четвртиот по ред семинар „Жени во Бизнис“ во соработка со Европска банка за обнова и развој (ЕБОР). Овој семинар е дел од...

HSBC, BNP Paribas, StanChart и други лансираат блокчејн платформа за финансиско тргување во Хонг Конг

2018-11-02 13:32

Новата платформа за трговија со финансиски деривати со блокчејн решенија е развиена од десетина банки, меѓу кои ХСБЦ, БНП Парибас и Стандард чартер, започна оваа недела во Хонг Конг, објави Ројтерс на 31-ви октомври. Платформата наречена eTrade Connect, и има за цел да ја...

Германскиот министер за економија повикува на глобален сојуз за пазарна економија

2018-11-02 13:08

ЏАКАРТА (Ројтерс) – Германскиот министер за економија, Петер Алтмаер, денес ( во петок ) повика на формирање глобална алијанса во корист на пазарна економија, во услови на растечки протекционизам ширум светот. “Ајде да формираме глобален сојуз во корист на пазарната економија, тоа е она...

Златото паѓа, доларот паѓа – Централните Банки го зголемуваат купувањето злато !

2018-11-02 12:55

Цените на златото паѓаат денес ( петок 02/11/2018 ) додека доларот исто така паѓа. Светскиот совет за злато (WGC) денес објави дека централните банки ги зголемија своите купувања на злато на највисоко ниво за речиси три години. Златните фјучерси за испорака во декември на...