Ирак и Саудиска Арабија се согласија да работат заедно за стабилизирање на нафтените пазари

2018-11-10 13:55

БАГДАД (Ројтерс) – Ирак и Саудиска Арабија денес (во сабота) се согласија да работат заедно за стабилизирање на нафтените пазари, рече портпаролот на ирачкото Министерство за нафта Асим Џихад. Ирачките и министрите за нафта во Саудиска Арабија исто така разговараа на состанокот во Багдад...

Банкарите: Каматите да се даночат после влезот во ЕУ

2018-11-10 11:13

Македонската банкарска асоцијација од Владата бара најавената даночна реформа која се однесува на оданочување на доходот од камати на депозити на граѓаните, да се одложи до влезот на Македонија во Европската Унија. Банкарите сметаат дека само така ќе се задржи позитивниот тренд на штедењето,...

Германското неприфаќање на интернет-данокот на ЕУ ќе ја прекине француско-германската доверба

2018-11-10 10:59

Францускиот министер за финансии Le Maire ПАРИЗ (Ројтерс) – Неуспехот на Германија да го поддржи предложениот данок на ЕУ за големите интернет-компании ќе ја оштети довербата меѓу Франција и Германија, предупреди во петокот францускиот министер за финансии, Бруно Ле Маир. “Не можеме да замислиме...

Продолжува расправата во Собранието за ребалансoт на буџетот

2018-11-10 10:45

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по предлог измените и дополнувањата на Буџетот, во второ читање. Расправата почна вчера, а согласно собранискиот Деловник, може да трае најмногу три дена.   Министерот за финансии Драган Тевдовски во образложението рече дека ребалансот се базира...

Наваро предупредува Вол Стрит да остане надвор од трговските разговори со Кина

2018-11-10 10:38

(Блумберг) – Трговскиот советник на Белата куќа, Питер Наваро, ги предупреди банкарите на “Волстрит” и менаџерите на хеџ-фондовите да се повлечат од притисокот врз претседателот Доналд Трамп за да постигне брз трговски договор со кинескиот претседател Кси Џинпинг. “Како дел од операцијата на кинеската...

Измени во Законот за возила – субвенции за електромобили !

2018-11-10 10:04

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска ќе ги презентира новите измени на Законот за возила со кои ќе се воведат еколошки налепници и субвенции за електрични и хибридни возила.   Вчера, министрите за внатрешни работи и за економија Оливер Спасовски...

Канцелариите на УЈП денес отворени за регистрација на граѓаните

2018-11-10 09:51

Во текот на денешниот ден, (сабота, 10 ноември), сите даночни канцеларии (регионални дирекции, даночни одделенија и даночни шалтери) на УЈП ќе бидат отворени за граѓаните за да може да се регистрираат во системот на Е-ПДД.   Работното време на даночните канцеларии ќе биде од...

СБ: Прогресивното оданочување ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста

2018-11-10 09:44

Прогресивното оданочување што Македонија ќе го воведе од следната година ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста, оценува Светска банка во најновата анализа. Со огромна поддршка за даночната реформа што ја најави Министерството за финансии, Банката смета дека нашата земја платила голема...

Малиот тигар со големи чекори: ТТК Банка со 1 милион евра добивка за 9 месеци

2018-11-09 10:51

Во периодот 1.1.- 30.9.2018 година, преку своето редовно оперативно работење, Банката успеа да генерира позитивен нето оперативен приход пред исправките на вредност, кој споредбено со истиот период минатата година е повисок за 43,6% или во апсолутен износ од 49,6 милиони денари, што позитивно влијае...

ЕУ покренува правни мерки против Малта и Луксембург за перење пари

2018-11-09 10:44

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Европската комисија во четвртокот покрена правна постапка против Малта и Луксембург за непотполна примена на правилата на Европската унија за спречување на перење пари во банки и преку компании. Тие се дел од неколку држави на ЕУ, каде што банките се...