Македонија е на дното на Европа по економски раст

2018-04-19 13:15

Граѓаните осиромашуваат и едвај врзуваат крај со крај во месецот, а Република Македонија тоне во корупција. Инвеститорите бегаат во регионот и ја заобиколуваат земјава. 0% раст на БДП во 2017 година, 20% пад на градежништвото. Состојбата е катастрофална велат експертите . Условите во сите...

Се менува законот и целата постапка за земање на кредит од банка

2018-04-19 13:00

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за кредитно биро чија цел е воведување извештај за кредитната способност на кредитобарателите. Во согласност со Законот за кредитно биро, истакнуваат од Министерството за финансии, кредитното биро може да изготвува извештаи за состојбата на обврските на правни...

Раст на идексите на Азиските берзи

2018-04-19 12:30

На Азиските пазари, индексите најголем раст забележаа во енергетскиот и рударскиот сектор, бидејќи, растот на нафтата предизвика поскапување на другите суровини. Азискиот индекс „MSCI AC“ забележа пораст од 0,9%, а енергетскиот индекс скокна за 2,6%. Најголем регионален „победник“ е јапонскиот „CSI 300“ кој е зголемен...

НЛБ Банка АД Скопје со значителен учинок кон добивката на НЛБ Групацијата од 225,1 милиони евра и добитник на Europe Banking Awards

2018-04-19 11:53

НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни евра што претставува зголемување за 105% во однос на претходната година објави банката преку соопштение.   Во изминатата година...

На Дигиталниот самит во Скопје се одржува натпревар во бизнис идеи на старт-ап фирми

2018-04-19 11:29

Десет старт-ап компании од шест држави од регионот ги претставија своите бизнис идеи на „Напреварот за убедување“ што се одржува денеска на Саемот на ИТ фирми во рамки на Дигиталниот самит за Западен Балкан во Скопје. – Настанот е за поддршка на регионалните старт-ап...

Компаниите од среда ќе аплицираат за пари од владините економски мерки

2018-04-19 11:09

Повикот со кој домашните компании ќе може да конкурираат за финансиска поддршка со мерките од третиот столб на владиниот План за економски раст ќе биде објавен в среда следната недела, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Како што потенцираше, во тек на...

Српските Банки заработиле половина милијарда евра за 2017 година

2018-04-19 10:45

Банките во Србија минатата година реализираа нето добивка повеќе од 60 милијарди динари, што е околу половина милијарда евра, според весникот “Политика”. Оваа добивка на банките е најдобра во последните десет години, односно од почетокот на глобалната економска криза, а беше остварена и покрај...

Извештај од светските берзи за 19.04.2018

2018-04-19 10:15

    Цените на златото и суровата нафта се зајакнати. Исто така, биткоинот се зајакна. S & P500

Аналитичар: Не се исклучува враќањето на трицифрените цени на нафтата

2018-04-19 09:36

Цената на нафтата за последен пат во август 2014-та година беше над 100 долари, но техничкиот аналитичар Луис Јамада смета дека графиконите не го исклучуваат враќањето на трицифрени цени на суровината. Во интервју за „CNBC“, Јамада објасни дека за да се стигне таму цената...

Инфлацијата во Европската унија малку се зголеми во март по заостанувањето во февруари

2018-04-19 09:26

Годишната стапка на инфлација за ЕУ во ​​минатиот месец достигна 1,5%, по падот од 1,4% во февруари, што е за 0,3 процентни поени за една година порано, според податоците на „Евростат“ објавени денеска. И покрај забрзувањето, сепак, во споредба со истиот период минатата година,...