Министерот за финансии и гувернерот на Народната банка на Македонија ќе учествуваат на Пролетните средби на ММФ И СБ

2018-04-20 08:55

Делегација предводена од министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка Димитар Богов, од денеска учествува на редовните Пролетни средби на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон.     Предвидено е делегацијата да има средби со високи претставници на Светска...

Македонците задолжени до гуша – Колку сме заглавени споредено со другите?

2018-04-20 08:24

Секој од нас има некаков кредит во банка, имаме минуси на платите, користиме кредитни картички, ама позајмуваме и за да имаме за трошење или да купиме нешто. Задолженоста на македонските домаќинства расте од година в година и според последните податоци кои се однесуваат на...

Халк Банк со нов Comfort станбен кредит со животно осигурување

2018-04-20 07:38

Халк Банка секогаш се грижи своите клиенти да бидат среќни и задоволни, и поради тоа го воведе новиот Comfort станбен кредит со животно осигурување, за купување на стан или куќа, деловен простор или рефинансирање на вашите изложености во други банки по основ на станбен кредит....

Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

2018-04-20 07:21

Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата од регионот и потенцијалните инвеститори од различни делови на светот, чие доаѓање е најавено на најважната деловна и инвестициона...

Панел дискусија под наслов “Како до правилно оданочување ” ќе се одржи денеска во Скопје

2018-04-20 07:08

  „Како до праведно оданочување“ е насловот на панел дискусијата, што ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Асоцијацијата на економски истражувачи. Панелисти на настанот се Славко Лазовски, експерт за даночни прашања од Центарот за даночна политика, Билјана Дуковска од Македонска платформа против сиромаштија, Оливер...

Дигитализација на Западен Балкан за поголема соработка и економски развој

2018-04-20 06:56

Дигитална трансформација на земјите од Западен Балкан за поголема соработка и економски развој, но и пониски цени на роаминг во регионот и со ЕУ се целите постигнати на дводневниот Самит што се одржа во Скопје во рамки на Берлинскиот процес. Премиери, претставници на влади,...

Вртоглаво се зголемува цената на нафтата

2018-04-20 06:47

Нафтата вчера поскапе откако изнандувачки падна залихата во САД кои помагаа да се зачува нормалната цена на тој енергент. Цената на нафтата порасна за дури 1,0 отсто во Њујорк, пренесува агенцијата „Блумеранг“. Амерканската „лесна“ нафта WTI за испорака во мај скокнала за 69 центи...

Кина го зголеми износот инвестиран во американските државни обврзници

2018-04-19 14:00

И покрај зголемените трговски тензии меѓу двете најголеми светски економии и најавите за трговка војна, Кина го зголеми износот инвестиран во американските државни обврзници. Според американското Министерство за финансии, Кина во февруари инвестираше дополнителни 8,5 милијарди американски долари во американски обврзници, со што вкупниот долг...

Значителен број на инвеститори одлучиле да не го пријават профитот од тргувањето со дигитални валути

2018-04-19 13:30

Речиси 50%  од биткоин “трејдерите” нема да ја пријават својата добивка според една студија објавена во „MarketWatch“. Според истражувањето спроведено од „TeamBlind“, анонимна социјална апликација за вработени во технолошки компании, 46% од луѓето кои направија пари од трговијата со криптовалути во 2017-та година, ќе се...

Рокот за поднесување барања за земјоделски субвенции трае до 15 мај

2018-04-19 13:30

Министерството за земјоделство подрачната единица  во Куманово ги потсетува земјоделските стопанства дека рокот за поднесување барања за субвенции трае до 15 мај. Во овој период, информира денеска раководителот на Подрачната единица Насер Даути, се аплицира за директни плќања за растително производство, за поледелство и...