Експерти: Растот на платите на работниците во последната деценија беше мал, богатите станаа уште побогати

2024-07-10 16:00

Британскиот филозоф Џонатан Волф оцени дека подемот на силни лидери и зајакнувањето на национализмот и популизмот се поврзани со распределбата на економскиот просперитет. „Растот на платите на работниците во последната деценија беше мал, додека богатите станаа уште побогати“, рече тој. Волф истакна дека растот...

Google: Вештачката интелигенција уништува големи делови од интернетот

2024-07-10 15:00

Проблемот е сè покомплексен бидејќи генеративните системи за вештачка интелигенција стануваат понапредни и полесни за употреба. Кога го претставија својот голем јазичен модел во Google, првично наречен Bard, а потоа Gemini, објавија дека оваа вештачка интелигенција целосно ќе го промени начинот на кој го...

Во мај пад на извозот за 8,8%

2024-07-10 14:00

Според податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – мај 2024 година, изнесува 199.881.6 милиони денари и бележи пад од 8.8% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во...

За 8,2% пораснаа цените на становите во вториот квартал годинава

2024-07-10 13:00

Во вториот квартал од годинава, цените на становите во Скопје поскапеа за 11,5% на годишно ниво, односно за 8,2% за разлика од претходниот квартал. Ова го покажува Индексот на цени на станови од страна на Народната банка. Во првиот квартал од годинава, цените бележеа...

Средба Ангеловска-Бежоска ‒ Памер: Народната банка во чекор со европските стандарди и практики

2024-07-10 12:00

„Народната банка постојано работи на усвојување и спроведување на најдобрите практики и стандарди коишто сѐ повеќе ја приближуваат до Европскиот систем на централни банки. Таа непрекинато го зајакнува институционалниот и аналитичкиот капацитет за поуспешно справување со предизвиците во следните фази на евроинтеграцискиот процес. Овие...

Зошто Македонија има највисока референтна каматна стапка, а со тоа и најскапи кредити?

2024-07-10 11:00

Македонија има убедливо највисока референтна каматна стапка во Европа, па оттука и најскап пазар на пари. Тоа повлекува и повисоки каматни стапки на кредитите што ги користат граѓаните и компаниите од банките, затоа што и банките позајмуваат пари по повисоки камати. Но, на банките...

СДСМ: Небезбедни автобуси, ЈСП е во колапс, скопјани се гушат од запалени депониии

2024-07-10 10:30

Небезбедни автобуси, ЈСП е во колапс, скопјани се гушат од запалени депониии кои ВМРО-ДПМНЕ ветуваше дека ќе ги исчисти, јавните претпријатија не функционираат. . Извор: МИА

Мицкоски од Вашингтон: Иднината на регионот е економската соработка и инвестициите

2024-07-10 10:15

Премиерот Христијан Мицкоски во Вашингтон, заедно со претседателите на Влада на Република Албанија Еди Рама и на Република Црна Гора Милојко Спајиќ оствари средба со сенаторката Џин Шајин и сенаторот Том Тилис и членовите на набљудувачката група од Сенатот за НАТО. Мицкоски, како што...

„Вабтек“ ги проширува своите капацитети во земјава, ќе вложи околу 35 милиони евра

2024-07-09 21:00

Компанијата ќе вложи околу 35 милиони евра за производство на сопирачки за шински возила. Ќе бидат вработени уште 100 лица… Американски „Вабтек“ ги проширува своите капацитети во земјава. Ќе вложи околу 35 милиони евра за производство на сопирачки за шински возила. Ќе бидат вработени...

Цените на куќите најмногу пораснале во Полска, а најмногу се намалиле во Луксембург

2024-07-09 20:00

Во првиот квартал од оваа година, цените на куќите паднале за 0,4 % во еврозоната, а во Европската Унија (ЕУ) пораснале за 1,3 % во споредба со тој квартал од минатата година, покажуваат податоците на „Евростат“. Во четвртиот квартал од 2023 година, цените на...