Шпанската министерка за финансии главен фаворит за челната позиција во Европската инвестициска банка

2023-12-01 12:00

Шпанската министерка за финансии Надија Калвино е фаворит за преземање на челната позиција во Европската инвестициска банка (ЕИБ) од Вернер Хојер, пренесува Политико, објави ФоНет. Белгискиот министер за финансии Винсент Ван Петегем, кој го води процесот на селекција, ќе испрати писмо до своите европски...

Цирих прв на листата најскапи градови во светот

2023-12-01 11:15

Според извештајот на Eкономист Интелеџенс Јунит за трошоците на живот во светот за 2023 година, високата цена на сопственоста на автомобили, скапиот алкохол и зголемените цени на храната го турнаа Сингапур пред американскиот град, со кој минатата година го делеше првото место. Цирих од...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

2023-12-01 10:35

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што...

Од денеска стартува евтината дневна тарифа на струјата

2023-12-01 10:30

Од денеска во периодот од 13 до 15 часот домаќинствата повторно ќе имаат евтина дневна тарифа на струјата. Со ова, вкупно 11 часа ќе имаат на располагање евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во недела....

Средба Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава резултат на 30-годишното партнерство со Светска банка

2023-11-30 18:25

Постигнувањата во изминатиот 30-годишен период во развојот на земјата, што е резултат на поддршката добиена од Групацијата на Светска банка денеска беа тема на средбата на министерот за финансии Фатмир Бесими со потпретседателката на Светска банка за регионот Антонела Басани и регионалната директорка на...

Бразил ја извади војската на границата со Венецуела поради несогласувања околу регион богат со нафта

2023-11-30 17:30

Бразил ги засили одбранбените акции долж својата северна граница додека го надгледува територијалниот спор меѓу соседите Гвајана и Венецуела, соопшти вчера Министерството за одбрана. „Министерството за одбрана ја следи состојбата. Засилени се одбранбените дејствија во северниот пограничен регион на земјата, со што се промовира...

Магацините во ЕУ полни со кафе кое не може да се пласира на пазарот

2023-11-30 16:56

Стотици илјади тони кафе и какао складирани во магацини во Европската унија би можеле да бидат уништени како непредвидена последица на законот за уништување на шумите што стапи на сила во јуни оваа година. Законот забранува продажба на производи, вклучувајќи кафе, какао, палмино масло...

Пензионерите ќе ја добијат финансиската помош во втората половина на декември

2023-11-30 16:35

Новиот пакет антикризни мерки не е за предизборни цели, туку реална помош во време на криза, вели министерката за труд и социјала Јована Тренчевска, по низата реакции во јавноста. Мерките стартуваат утре, пензионерите и примателите на социјална помош за кои министерството за труд и...

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на полjoделски култури

2023-11-30 15:00

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите на поледелски култури (пченица, јачмен, сончоглед, маслодајна репка и афион), градинарски култури, овошје и грозје дека е во тек поднесување на барања од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството...

Во Јапонија има над 50 илјади компании стари повеќе од еден век: Една од нив работи 1.445 години!

2023-11-30 14:30

Во Јапонија има голем број на компании кои постојат повеќе од 100 години, кои на јапонски се нарекуваат шинисе, пишува Кликс.ба. Храмот Шинтено-џи е еден од најважните будистички храмови во Осака. Изградена е во шестиот век, за време на владеењето на принцот Шотоку. Сепак,...