Слушнале за ШОК ДОКТРИНА, но не разбрале!

2022-01-25 11:00

Меѓу помодерните левичари (оние што не се зацапани во 1850тите) популарен е терминот шок доктрина. Со него повторно се обидува да се долови демек експлоататорската природа на капитализмот. Терминот беше популаризиран од (одличната) Канадска авторка Наоми Клајн. Нејзина прва книга што ја прочитав години...

На повидок смутови во МЗШВ: Јавните повици се поништени поради неправилности во постапката?!

2022-01-25 10:00

Министерствотo за земјоделство, шумарство и водостопанство најостро ги демантира сите информации изнесени од Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со поништувањето на Јавните повици за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп. Министерството информира дека Јавните повици за доделување на државно земјоделско земјиште под...

ССМ најавува штрајкови од неделава, доколку нема зголемување на минималната плата

2022-01-25 09:01

Синдикатите најавуваат активирање на шрајкови од петок поради одложување на денешната средба во Владата за зголемувањето на минималната плата. Преку соопштение до јавноста од ССМ информираат дека средбата била презакажана од страна на Владата на 31 јануари, што за нив предизвикува разочарување за прашања...

Ни со две минимални плати не може да се прехрани четиричлено семејство!

2022-01-24 21:00

Потрошувачката кошничка за четиричлено семејство што ја пресметува ССМ надмина 35 илјади денари, а минималната плата е 15200 денари. Струјата поскапе за 10 отсто, парното за 14 отсто, а храната за 7 проценти. Синдикатот бара итно покачување на минималната плата на 18 илјади денари....

Бугарија размислува да воведе плаќање со криптовалути

2022-01-24 20:00

Вицепремиерот за фондови на ЕУ и министер за финансии на Бугарија, Асен Василев, вели дека државата разгледува опции за воведување механизам за плаќање со криптовалути. Во извештајот на Блумберг, Василев изјави дека владата разговарала со Бугарската Народна банка, како и со играчите во индустријата за да...

Уште7 дена цените ќе се замрзнати, потоа следат значителни поскапувања!

2022-01-24 19:00

Македонија ја зарши претходната година со раст на цените од 3,2 проценти соопшти Народната банка. Во меѓувреме се уште има ценовни притисоци и потребно е внимателно следење. Од Народната банка велат дека ќе преземат мерки, ако се потребни, а владата веќе замрзна дел од...

Зошто нагло паѓаат биткоинот и другите криптовалути? Изгуби 130 милијарди $

2022-01-24 18:00

Движењата на криптовалутите се поврзани со продажбата на поризични средства како што се технолошките акции, додека инвеститорите се подготвуваат за построга монетарна политика на Федералните резерви на САД и повисоки каматни стапки. Биткоинот забрзано ја губи вредноста и се движи кон нивото од 30.000...

Двајцата најбогати луѓе во светот изгубиле 51 милијарда долари од почетокот на 2022 година!

2022-01-24 17:00

Двајцата најбогати луѓе на планетата, Елон Маск и Џеф Безос, изгубиле вкупно 51,6 милијарди долари од почетокот на годината, покажуваат податоците од Индексот на милијардери што го составува „Блумберг“. Извршниот директор на Tesla го намали своето богатство за 26,9 милијарди долари, додека основачот на...

Растат и кредитите и штедењето!

2022-01-24 16:00

Последниот извештај на Народната банка покажува дека има раст и на депозитите и на кредитите, како на месечно така и на годишно ниво. Растот на кредитите кај граѓаните и компаниите не е сигнал за влошување на состојбите, бидејќи кредити можат да подигнат субјекти со...

Германија од октомври ќе ја зголеми минималната саатнина на 12 евра

2022-01-24 15:15

Според плановите на сојузниот министер за труд, Хуберт Хајл, законски пропишаната минимална плата на 1 октомври годинава би се зголемила на 12 евра на час. Тоа произлегува од неговиот нацрт-закон, кој беше претставен на новинската агенција Ројтерс во петокот. Политичарот од СДП сака да спроведе едно од клучните предизборни ветувања на неговата...