Почнува расправата за Предлог-буџетот за 2024 година

2023-12-04 12:01

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да го почне разгледувањето на Предлог-буџетот за 2024 година. Предлог-буџетот за следната година тежи 5,5 милијарди евра. Владата го карактеризира како развоен и одржлив Буџет кој ги има сите карактеристики за истовремено да го поддржи развојот,...

Биткоинот се искачи над 40.000 долари за прв пат по 19 месеци

2023-12-04 11:15

Биткоинот ја помина границата од 40.000 долари во Азија за прв пат оваа година во понеделникот, зајакната со очекуваното одобрување на биткоин фондот со кој се тргува преку берза и облози за намалување на каматните стапки во САД. Најголемата криптовалута во светот порасна за...

Светската цена на златото на највисоко ниво на сите времиња

2023-12-04 10:56

Светската цена на златото денеска на светските берзи достигна ново историски највисоко ниво од 2.110,8 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама). Според аналитичарите, големиот интерес за златото е последица на геополитичката неизвесност, нешто послабиот долар и очекувањата дека американската централна банка...

Што ќе биде со руските милијарди замрзнати во Швајцарија?

2023-12-04 10:47

Швајцарија има околу 7,7 милијарди швајцарски франци (8,81 милијарди долари) од руските средства замрзнати во нејзините финансиски институции, соопшти Националната агенција за следење санкции кон крајот на минатата недела. Иако проценката е привремена и може да се промени, таа претставува зголемување од 7,5 милијарди...

Зголемете ја продажбата и профитот на Вашата компанија со ФлаерСервис

2023-12-02 18:00

ФАКТ 1 Ефективноста на рекламирањето на флаери носи нова клиентела од 2% – 10% на вкупниот број дистрибуирани флаери. ФАКТ 2 Над 70% од луѓето читаат пропаганден материјал од поштенски сандачиња. ФАКТ 3 Конверзијата од само 1% на 100.000 дистрибуирани флаери е дури 1.000...

Групацијата UniCredit прогласена за „Банка на годината 2023 на глобално ниво“

2023-12-02 17:00

Групацијата Уникредит беше прогласена за „Банка на годината за 2023 година на глобално ниво“ на годишната церемонија на британскиот магазин „The Banker“ во Лондон, како и „Банка на годината во Западна Европа“, „Банка на годината во Италија“. и „Банка на годината во Бугарија“. Како...

ОЕЦД предвидува забавување на светската економија

2023-12-02 16:00

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) процени дека глобалниот економски раст ќе забави на 2,7 отсто во 2024 година, од прогнозата од 2,9 отсто, што би било најбавниот раст во една календарска година од пандемијата во 2020 година. Секретарот на ОЕЦД, Матијас Корман,...

Украинската централна банка ги отстрани ограничувањата за продажба на девизи во готовина

2023-12-02 15:00

Почнувајќи од денеска, Украинската централна банка ги отстранува ограничувањата за продажба на девизи во готовина и олеснува некои други ограничувања за тргување со валути. Ова го изјави менаџерот на финансиската институција, Андриј Пишниј, цитиран од Ројтерс. Тој во објава на Фејсбук напиша дека сегашните...

Руско-кинескиот сојуз без ограничувања е факт

2023-12-02 14:00

Иако многу експертски коментари за руско-кинеските односи го негираат постоењето на сојуз, нивната продлабочена воена соработка го демантира овој заклучок. Заедничкото однесување на земјите се повеќе сугерира дека е воспоставено повеќедимензионално партнерство доминирано од Кина, кое опфаќа уште повеќе области од нивната економска, политичка...

Василев: Бугарија настојува да достигне 70% од просечната европска плата

2023-12-02 13:00

Во следните четири-пет години Бугарија ќе се стреми да го достигне нивото на платите и да биде може да достигне 70 проценти од европскиот просечен стандард за плаќање, изјави бугарскиот министер за финансии Асен Василев на средбата со еврокомесарот за економија Паоло Џентилони и...