Економијата не е тема што може да чека до бесконечност

2023-09-20 11:00

Декларацијата за општествен консензус за економски реформи во наредните десет години е најдобрата почетна точка за промените, а договорот за соработка меѓу приватниот и јавниот сектор треба да е почеток на процесот што ќе нѐ доведе до европските стандарди, владеењето на правото и пазарната...

Нафтата повторно е над 100 долари за барел

2023-09-20 10:42

Цените на суровата нафта, по значителното зголемување, се приближија до нивото од 100 долари за барел, со очекување дека наскоро повторно ќе го надминат тој праг, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ) пишуваат светските медиуми, кои додаваат дека новата зголемувањето се должи на одлуката на...

Победа и поддршка од Комерцијална Банка за новото успешно издание на KOLORRUN 2023

2023-09-20 09:30

Со успех на КБ тимот и со финансиска поддршка од Комерцијална банка и нејзините Mastercard картички, KOLORRUN 2023 имаше ново и возбудливо издание. Најголемата возбуда ни ја донесе победничкиот тим на Комерцијална банка кој доминираше во трката на 2,5 километри! Со освоено екипно прво...

Субвенции за активности на Националната рурална мрежа

2023-09-20 09:00

Објавен е јавниот повик со кој членовите на Националната рурална мрежа од областа на земјоделството и руралниот развој можат да добијат финансиска поддршка за одржување на настани и активности. Средствата кои се на располагање за оваа намена изнесуваат 10 милиони денари… Објавен е јавен...

МИОА ќе презентира нова Стратегија за реформа на јавната администрација

2023-09-20 08:54

Нова Стратегија за реформа на јавната администрација (2023 – 2030) ќе презентира денеска Министерството за информатичко општество и администрација, во соработка СИГМА. Стратегијата ќе биде промовирана на настан „Современа, ефикасна и дигитализирана Јавна Администрација: Визија 2030. Испорака на поквалитетни јавни услуги за граѓаните и...

Земјоделците во Кочанско ќе добијат околу 8,3 милиони денари преку поддршката за „зелена нафта“

2023-09-19 18:00

Во евиденцијата на службата се регистрирани над 2.400 земјоделски стопанства во општините Кочани, Зрновци и Чешиново-Облешево, кои поднеле електронски барања до Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој по Програмата за 2023 година. Вкупната финансиска поддршка за нив ќе изнесува близу 8,3...

Сојузот на стопанските комори: Данокот на екстра профит создава несигурност

2023-09-19 17:00

Погубен и деструктивен за бизнисот и за стопанството во целата држава е Законот за данокот за екстра оданочување, популистички наречен данок на солидарност, реагираат од Сојузот на стопанските комори на Македонија. „Покрај што во самото создавање на законот воопшто не беа земени предвид забелешките...

Се намалуваат цените на лебот, млекото, месото! Еве за колку:

2023-09-19 16:00

За оние кои нема да ја почитуваат одлуката на Владата, ќе бидат преземени мерки, вклучувајќи и затворање на продавниците од страна на Државниот пазарен инспекторат Од утре, а најдоцна задутре цените во маркетите на лебот, млекото, месото, тестенините… односно на 24 категории производи треба...

Банката на Турција планира големо зголемување на каматните стапки

2023-09-19 15:00

Банката на Турција размислува за огромно зголемување на каматните стапки до 10 процентни поени, што ќе ја забрза битката против упорно високата инфлација во соседната земја. Според анонимни извори блиски до Комитетот за монетарната политика кои разговараа за Ал Монитор, централната банка се подготвува...

ЕЦБ: Инфлацијата е болест, каматите се лек

2023-09-19 14:00

Европската централна банка (ЕЦБ) ќе ја задржи референтната каматна стапка на 4,0 отсто „доволно долго“, изјави денеска членот на Управниот одбор на ЕЦБ, Франсоа Вилерој де Гало. „Инфлацијата е болест, а каматните стапки се лекот што почнува да делува… Сметаме дека 4,0 проценти е...