Започна процесот за реализација на првата логистичко-дистрибутивна платформа во државата

2023-11-29 20:00

Започна процесот за реализација на првата логистичко-дистрибутивна платформа во државата – стратешка инвестиција што е предвидено да се простира на околу  30.000 квадратни метри и да процесуира околу 46.000 тони на овошје и зеленчук, инвестиција од околу 19 милиони евра. Договорот за овој проект...

Антикризните мерки за пензионерите добредојдени, но не доволни

2023-11-29 19:00

Пет месечната помош во висина од 1 500 до 3 000 денари за пензионерите е добредојдена, но не доволна, велат пензионерите, новиот владин антикризен пакет мерки не носи трајно решение на проблемите. Остануваат на барањето за линеарно покачување од 5.000 денари на пензиите, а...

1,8 милиони непополнети работни места во Германија

2023-11-29 18:00

Секоја втора германска фирма има проблеми во пополнувањето на слободни работни места. Најпогодени се градежништвото и индустријата, но тесни грла има насекаде. Ситуацијата со недостиг од квалификувани работници во Германија останува напната, покажува нова анкета. Германската индустриска и трговска комора (ДИХК) денеска ги објави...

МОН: Поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите – деновиве детали за аплицирање

2023-11-29 17:00

Министерството за образование и наука во соопштение наведува дека со новиот, деветти по ред пакет антикризни мерки кој Владата го презентираше вчера, над 120 илјади ученици и студенти ќе добиваат месечен паричен надомест до крајот на тековната учебна, односно академска година. Тоа е поддршка...

Георгиева: ММФ ќе ја поддржи Аргентина

2023-11-29 16:00

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен да ја поддржи Аргентина и земјата може да аплицира за финансирање преку Програмата за издржливост (РСТ) објавена во 2022 година, изјави извршната директорка на фондот Кристалина Георгиева, цитирана од Ројтерс. Се очекува таа да се сретне со новоизбраниот...

Валутните проблеми ја влошуваат руската трговија со нафта

2023-11-29 15:00

Со децении американскиот долар е главна валута во трговијата со нафта, а исто толку долго алтернатива бараат земјите кои сакаат да се спротивстават на доминацијата на САД, пишува „Reuters“. Но, овој процес засега изгледа невозможен поради тешкотиите во преобратувањето, а исто така и поради...

Фонд за ПИОМ: Советодавни денови со германски носител на социјално осигурување

2023-11-29 14:00

Германското пензиско осигурување организира советодавни денови во Македонија, на кои сите заинтересирани лица преку индивидуален разговор може да добијат информации во врска со германското и македонско пензиско право. На 29 и 30 ноември 2023 година, во Фондот на ПИОМ, се одржуваат советодавни денови помеѓу...

Побрз транспорт и заштеда на време и средства преку стекнување статус на Овластен економски оператор

2023-11-29 13:30

Заштеда на време и трошоци, помалку физички контроли, предност во царинење и избор на место за контрола, употреба на воспоставените приоритетни ленти, како и воспоставен добар однос со Царината. Ова се само дел поволностите што компаниите ги имаат со стекнување на статус за Овластен...

Влада: Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра е за заштита на животниот стандард, ликвидноста на компаниите и развојот на економијата

2023-11-29 13:00

Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, што го утврди Владата на Република Северна Македонија, содржи 26 мерки со кои се таргетирани поддршка за ранливите категории на граѓани и компании како и поддршка во услови на зголемени трошоци на живот...

Прескер: Северна Македонија е многу важна за Словенија

2023-11-29 12:30

Северна Македонија е многу важна за Словенија која е една од поголемите партнери донатори кога е во прашање Северна Македонија за развојна соработка. Ова го истакна денеска во изјава за МИА, словенечкиот амбасадор Грегор Прескер, додавајќи дека во изминатите години било вложувано во различни...