Banca Intesa избрана за најдобра банка во Србија за 2018 година

2018-03-31 12:32

Реномираното меѓународно списание за финансии Global Finance ја прогласи Banca Intesa за најдобра банка во Србија за 2018 година, пишува Bizlife.rs. Признанија им се доделени на 150 банки ширум светот, за нивното внимание и соработка со своите клиенти кои од година в година се зголемувале....

Halkbank ќе ги корегира каматните стапки на активни депозити

2018-03-31 12:27

Халкбанка Банка АД Скопје ги известува клиентите дека ќе изврши корекција на каматните стапки на активните депозити за физички лица со променлива каматна стапка и тоа сите денарски депозити со каматна стапка над 2,80% и девизните депозити во евра со каматна стапка над 1,40%. Корегираната каматна...

Нови цени на горивата во Македонија од понеделник

2018-03-31 12:22

После две недели од последната промена на цените на бензините, Регулаторната комисија за енергетика треба да ја направи новата корекција на малопродажните цени на нафтените деривати, која ќе важи од понеделник. При последната промена на цената на Дизелот се намали за половина денар, а...

Во јавниот сектор има 139.009 вработени ?!?!

2018-03-31 12:19

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009, во согласност со состојбата до 31 декември 2017 година, изјави вчера на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го годишниот извештај од Регистарот на вработени во јавниот сектор. Тој истакна дека анализата...

Веќе ги тргнаа САД од тронот, сега подготвуваат крах на доларот

2018-03-31 12:01

Кина ги презема првите чекори кон целта увезената нафта да се плаќа во јуани наместо во американски долари. Тоа е потег во рамките на настојувањата на официјален Пекинг кинеската валута да добие се поголемо меѓународно влијание, тврдат за Ројтерс три неименувани извори запознаени со...

Руската Централна банка ќе ја намали каматната стапка на 6,5 проценти

2018-03-31 11:51

Руската Централна банка денеска најави дека ќе ја намали својата главна каматна стапка на 6,5 проценти до крајот на годината, стапка која ќе остане на сила и во текот на 2019 година.   Руската Централна банка денеска најави дека ќе ја намали својата главна...

Huawei Technologies ја зголеми својата заработувачка за 28.1%

2018-03-30 14:00

  Производителот на смарт телефони и телекомуникациска опрема Huawei Technologies минатата година го зголемил својот профит  за 28.1%.   Како што Компанијата соопшти  лани остварила добивка од 7,6 милијарди долари, што е значително подобро во однос на 2016 година, кога профитот бил зголемен за само...

Триглав осигурување Скопје успешно ја заврши 2017 година со добивка над планираната

2018-03-30 13:43

Групацијата Триглав во 2017 година работеше профитабилно и согласно стратешките насоки. Надзорниот одбор на Заваровалница Триглав на седницата одржана на ден 29.03.2018 го потврди ревидираниот годишен извештај на Групацијата Триглав и на матичното друштво за 2017 година. Управата и Надзорниот одбор ќе предложат на...

Извршителката што наплатила 200 евра за долг од 1 денар подготвена да излезе во престет за да се реши ситуацијата

2018-03-30 13:30

Извршителката Моника Муча преку која било изготвено решението за наплата на над 200 евра за долг од казнена камата од 1 денар на скопски пензионер, вчера се сретнала со синот на должникот, објави тој на „Фејсбук“.     „Би сакал да ве известам дека...

Инвестициите во Република Македонија сведени на минимум

2018-03-30 13:03

    Министерството за финансии  ги објави податоците за извршување на буџетот за февруари 2017 година. Според истиот, капиталните инвестиции за првите два месеци од 2018 година изнесуваат минимални една милијарда денари или само 4,23% од планираните за цела 2018 година.     Ако...