Утре последно формирање на цената на горивата според старата методологија

2019-04-30 10:41

Горивата од утре ќе имаат нова цена, а таа за последен пат ќе биде утврдена по постоечката методологија. Како ќе се утврдува цената по 8 мај кога истекува обврската од купопродажниот договор со ОКТА засега не се знае. Извесно е дека во цената ќе...

Заев: Евро-атлантските интеграциски процеси носат стабилност, безбедност и економски раст

2019-04-25 21:00

Република Северна Македонија измина една значајна делница од утврдениот пат за остварување на стратешките интереси – на 6 февруари оваа година го потпишавме Протоколот за пристапување во полноправно членство во НАТО во седиштето на алијансата во Брисел, рече претседателот на Владата, Зоран Заев, во...

Градежниот бум во Германија продолжува со рекордно темпо

2019-04-25 20:30

Германскиот градежен сектор продолжува да напредува со полна пареа, иако темпото наскоро може да се одложи поради тешкотиите во добивањето на проектните дозволи, објави ДПА, наведувајќи ги новите податоци. Новите градежни нарачки во вредност од 6,6 милијарди евра беа објавени во февруари, највисоко ниво...

Повеќето авиокомпании нема да служат ореви и кикирики во иднина

2019-04-25 20:00

Easyjet веќе нема да продава ореви на летови и нема да им дозволува на патниците да јадат ореви ако некој орган ја предупреди авиокомпанијата за алергијата на патникот, изјавија од компанијата. Иако не постојат постоечки правила со кои се регулира политиката на авиокомпанија околу...

Цените за изнајмување во Њујорк достигнаа историски врв

2019-04-25 19:30

Атрактивноста на имотите за купување се намалува ! Цените за изнајмување на станови на Менхетен, Бруклин и Квинс достигнаа историски врв во првиот квартал од оваа година, бидејќи повисоките даноци и загрижености за прегревање на пазарот за недвижнини ја намалија атрактивноста на имотите за...

Повторно поскапува нафтата

2019-04-25 19:00

  Денес барел нафта се продава за повеќе од 75 долари, првпат од крајот на октомври минатата година. На растот на цената на нафтата влијае најавата за построги санкции на САД кон Иран. Цената на нафтата брент од вчера до денеска е зголемена за...

Евростат: Нов врв на стапката на вработеност во ЕУ

2019-04-25 18:30

Стапката на вработеност на лицата на возраст помеѓу 20 и 64 години во 2018 година во земјите членки на Европска Унија се искачи на 73,2 проценти, соопшти денеска Евростат. Стапката претставува зголемување во однос на претходната година кога била 72,2 отсто. – Целта на...

Добар показател дека сте пријатели со колегата може да биде кога ќе се жалите заедно

2019-04-25 18:00

Добриот показател дека сте пријатели со колегата може да биде кога ќе се жалите заедно. Способноста да се озборува или да се жали за работа со колега е сигнал за удобност меѓу себе, што може да биде почеток на силно работно пријателство. Но, некои...

Ребаланс на Буџетот во тек на летото

2019-04-25 17:30

Размислуваме за ребаланс на Буџетот заради одличните перформанси, пред сè, во приходниот дел, кои реално можат да предвидат почеток на нови капитални зафати во државата, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Ребалансот, како што рече, е можно да се направи во текот на летото, а...

Усвоени Годишниот извештај на Народната банка и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем

2019-04-25 17:05

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во изминатата година, централната банка успешно ги оствари целите на монетарната политика за одржување на ценовната стабилност, преку задржување на...