Одбележување на Светскиот ден за безбедност и здравје при работа

2019-04-24 09:25

Министерството за труд и социјална политика, Националниот совет за безбедност и здравје при работа со поддршка на Канцеларијата на „Friedrich Ebert Stiftung” – Скопје денеска ќе го одбележат Светскиот ден за безбедност и здравје при работа. На настанот ќе бидат доделени награди и призинанија...

Биткоинот се искачи на највисоко шестмесечно ниво

2019-04-23 21:00

Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења Биткоинот денес се искачи на највисоко ниво во изминатите шест месеци, отварајќи можности за раст и на цените на други крипто-валути, објави Ројтерс. Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења. Најпопуларната...

Грција и Италија не напредуваат во намалувањето на нивните долгови

2019-04-23 20:30

Севкупно, долгот на 19-те земји од еврозоната падна на 85,1% од БДП во 2018 година Долговите на повеќето европски земји се намалуваат во изминатата година, но само две “проблематични деца” – Италија и Грција не постигнаа напредок. Долгот во Грција се зголемува на 181,1...

Капитал Банка со продолжено работно време во УТМС

2019-04-23 20:00

  Капитал Банка ги известува своите клиенти дека шалтерот на Капитал Банка со седиште во УТМС, ќе работи со продолжено работно време во следниов период: – 22 април – 25 април 2019 година (понеделник–четврток) со почеток од 08:30-17:30 часот. Со почит, Капитал банка АД...

ЕУ: Гугл, Фејсбук, Твитер треба да сторат повеќе за да се борат против лажните вести

2019-04-23 19:30

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Google, Фејсбук  и Твитер треба да сторат повеќе за да се справат со лажни вести пред клучните избори за Европскиот парламент следниот месец, објави Европската комисија денес, и нотифицира недостатоци на напредок во некои области. Месечните извештаи го следат напредокот што...

УЈП: До 1-ви Мај треба да се достават претпополнетите годишни даночни пријави

2019-04-23 19:00

На 30 април истекува крајниот рок за доставување на претпополнета годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година до граѓаните од страна на Управата за јавни приходи (УЈП), а активноста за генерирање и доставување на претпополнета годишна даночна пријава...

Студија за електрични возила укажува на можности за комуналните услуги

2019-04-23 18:19

(Ројтерс) – Зголемената побарувачка за електрични возила во САД во текот на следната деценија ќе создаде можности за приходи за електрични комунални претпријатија кои ќе инвестираат во поголеми капацитети на мрежата и нудат наплата на електрична енергија и поврзани услуги, покажа студијата објавена денес....

Нов протест пред „Еурокомпозит“ – Прилеп

2019-04-23 18:00

Бараме јасен одговор и крајно решавање на проблемите со исплатата на отпремнините и заостанатите плати и придонеси, реагираа работниците прогласени за технолошки вишок од прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ на денешниот протест во центарот на Прилеп. Според Пеце Велјаноски од Иницијативниот одбор на работниците прогласени...

Комерцијална Банка реализира “Финансиска училница” во средни училишта

2019-04-23 11:45

Со цел да им помогне на младите поподготвени да влезат во светот на личните финансии и да почнат да градат здрави финансиски навики, Комерцијална банка АД Скопје го иницираше проектот “Финансиска училница”, кој е дел од стратегијата на банката за општествена одговорност. Вработени на...

Нема „чисти“ сметки со БЕГ: Исклучените од парно ако не живеат во станот ќе плаќаат паушал?

2019-04-23 10:57

Нови проблеми за исклучените од системот на греење. Новите правила кои важат од  1-ви април предвидуваат дека паушал и натаму ќе плаќаат граѓаните кои не живеат во становите или не ги користат деловните објекти? Сопственикот на посебен дел во станбени и деловни објекти каде...