Државата бара партнер за изградба на гасоводната мрежа до потрошувачите

2019-04-24 19:30

Државата бара партнер со кој заедно ќе ја гради дистрибутивната мрежа за гас до секое домаќинство. Надлежните очекуваат првите приклучоци да бидат кон крајот на следната година во Скопје и Тетово.  Засега се знае само дека мрежата  ќе се гради преку јавно приватно партнерсто....

Ристески: Протест на 1 Мај поради кршење на законските права на работниците

2019-04-24 19:00

Претставници на Конфедерацијата на синдикални организации најавија дека по повод 1-ви мај, Меѓународниот ден на трудот, ќе организираат протест. Маријан Ристески, претставник на Конфедерацијата, наведе дека оваа година синдикалните претставници ќе ги прошират нивните барања за заштита на правата на работниците. Посочи дека, поради...

Среќна вест за пензионерите: Повеќето банки утре ќе исплаќаат пензија

2019-04-24 17:49

Среќна вест за пензионерите пред радосните празници кои следуваат! Повеќето од банките ( НЛБ Банка, Силк Роуд Банка, и други ) утре 25/04/2019 година – предвремено ќе ги исплаќаат пензиите на своите корисници. Освен како маркетиншки трик, овој гест е особено добредојден за посните...

УЈП: Можни се прекини на електронскиот систем за ГДП, но тоа не ги оштетува правата на корисниците

2019-04-24 17:30

Краткотрајниот прекин на електронскиот систем за генерирање и доставување претпополнети даночни пријави (ГДП), како оној што се случи денеска  од 09:30 часот до 10:30 часот, не нанесува штета на правото на корисниците, односно на граѓаните кои се регистрирани бидејќи тие ќе можат да ги...

Женева со забрана за пластика за еднократна употреба

2019-04-24 17:00

Женева планира да воведе забрана за користење и продавање на пластика за еднократна употреба. Швајцарскиот град е еден од првите во Европа кој ја спроведува забраната, која ќе стапи на сила од јануари 2020 година. Потегот за забрана на пластични сламки, прибор за јадење,...

Автомобилите Volvo наскоро ќе можат да се предупредат едни со други за потенцијалните опасности

2019-04-24 16:00

Автомобилите на Volvo во Европа наскоро ќе можат да се предупредат едни со други за потенцијалните опасности. Користејќи ја технологијата базирана на облак (cloud based technology), автомобилите ќе можат да споделуваат информации за опасностите како лизгави патишта. Системот за предупредување за опасност на Volvo...

Зголемено учеството во Фондот за Западен Балкан за реализација на крупните проекти

2019-04-24 11:00

Земјава ќе го зголеми финансиското учество во Фондот за Западен Балкан. Како што утврди Владата на денешната седница, годишно ќе се уплаќаат 60.000 евра или 3.690.000 денари. Зголемувањето, соопшти владината прес-служба, е во функција на реализација на крупните проекти. -На денешната седница е разгледана...

Презентација на Инструментот за кофинансирани грантови во Струмица

2019-04-24 10:00

Регионалниот центар на Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија во Струмица, денеска, во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, ќе го презентира Инструментот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации. Презентацијата е дел од циклусот што веќе се одржува низ...

Одбележување на Светскиот ден за безбедност и здравје при работа

2019-04-24 09:25

Министерството за труд и социјална политика, Националниот совет за безбедност и здравје при работа со поддршка на Канцеларијата на „Friedrich Ebert Stiftung” – Скопје денеска ќе го одбележат Светскиот ден за безбедност и здравје при работа. На настанот ќе бидат доделени награди и призинанија...

Биткоинот се искачи на највисоко шестмесечно ниво

2019-04-23 21:00

Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења Биткоинот денес се искачи на највисоко ниво во изминатите шест месеци, отварајќи можности за раст и на цените на други крипто-валути, објави Ројтерс. Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења. Најпопуларната...