1% од вработените жени во Македонија имаат плата над 40.000 денари

2019-04-21 11:00

Од вкупниот број на работодавачи во земјава кој изнесува 128 714, само 19,4% се жени а останатите 80,6% се мажи или на четири работодавачи од машки род , има само една жена. Од вкупниот број на вработени во земјава, 60,8% се мажи а 39,2%...

Rolex – најреномирана компанија во светот

2019-04-21 10:17

Швајцарскиот производител на часовници Rolex веќе четврта година по ред е именуван за најреномирана компанија во светот. Оваа признание се доделува од 1997 година, а листата на 100 најреномирани компании ја составува Reputation Institute од Бостон, водечки снабдувач на услуги за мерење и контрола...

Шефот на Blackrock: Капитализмот отиде предалеку

2019-04-20 16:00

Компаниите треба да бидат повеќе посветени на општествата, вели Лари Финк Лари Финк не се откажува. Главниот извршен директор на Blackrock редовно се среќава со корпоративни менаџери, влади и големи инвеститори. Тој секогаш ја поставува темата дека е на врвот на својата агенда. “Ние...

Охрид полн за Велигденските празници

2019-04-20 15:00

Сместувачките капацитети на охридско-струшката ривиера за претстојните велигденски празници се исполнети околу 70 отсто, информира претседателот на Асоцијацијата на хотелиери Крсте Блажески. Според него, исполнетоста за Велигден е добра и е стандардна за овој период од годината. – За Велигден традиционално најчести гости на...

Главниот финансиски директор на SoftBank се повлече

2019-04-20 14:00

Компанијата прави промени во менаџментот, додека спроведува внатрешна истрага Алок Сама, главен финансиски директор, ќе се повлече од функцијата, наведува Блумберг. Тој ќе остане висок советник на компанијата, според документ во кој не се наведува причината за напуштањето. Сама ги предводи тимовите кои се...

Рускиот суд го става поранешниот акционер на “Југра банка” во домашен притвор

2019-04-20 13:00

МОСКВА (Ројтерс) – Руски суд во петокот објави дека пресудил дека поранешниот акционер на “Југра банк” треба да се задржи во домашен притвор до 18-ти јуни. Алексеј Хотин беше уапсен претходно во петокот, под сомнение дека проневерил 7,5 милијарди рубли (117 милиони долари) од...

Градежниците со поволни оценки за првото тромесечие

2019-04-20 12:00

Очекувањата за вкупните порачки (договори) за градежни работи се поповолни во однос на претходното тримесечје. Очекувањата за бројот на вработени се дека тој незначително ќе се зголеми. Според оценката на раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, индикаторот на доверба во првото тримесечје од 2019...

НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 според Europe Banking Awards

2019-04-20 11:13

НЛБ Банка АД Скопје трета година по ред е прогласена за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. НЛБ Банка АД Скопје е дел од НЛБ Групацијата и се вбројува меѓу најпрофитабилните компании во Северна Македонија, со остварена нето добивка од 34,5 милиони евра...

Кина ќе го промовира користењето на енергијата на ветерот за загревање

2019-04-19 20:00

ПЕКИНГ ( Ројтерс ) – Кина денес соопшти дека ќе промовира користење на енергија произведена од ветерот за да им помогне на системите за греење во текот на жестоките зими што се гледаат во многу делови од земјата. Ова доаѓа откако економијата бр.2 во...

ССМ со синдикален марш ќе го одбележи 1 Мај

2019-04-19 19:00

Под мотото „Не може да се одлучува за нас, без нас“, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ќе одржи синдикален марш  на 1 Мај –  Денот на трудот, на кој ги повикува сите членови на синдикатот, работници и граѓани. Синдикалниот марш ќе почне во...