Автомобилите Volvo наскоро ќе можат да се предупредат едни со други за потенцијалните опасности

2019-04-24 16:00

Автомобилите на Volvo во Европа наскоро ќе можат да се предупредат едни со други за потенцијалните опасности. Користејќи ја технологијата базирана на облак (cloud based technology), автомобилите ќе можат да споделуваат информации за опасностите како лизгави патишта. Системот за предупредување за опасност на Volvo...

Зголемено учеството во Фондот за Западен Балкан за реализација на крупните проекти

2019-04-24 11:00

Земјава ќе го зголеми финансиското учество во Фондот за Западен Балкан. Како што утврди Владата на денешната седница, годишно ќе се уплаќаат 60.000 евра или 3.690.000 денари. Зголемувањето, соопшти владината прес-служба, е во функција на реализација на крупните проекти. -На денешната седница е разгледана...

Презентација на Инструментот за кофинансирани грантови во Струмица

2019-04-24 10:00

Регионалниот центар на Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија во Струмица, денеска, во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, ќе го презентира Инструментот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации. Презентацијата е дел од циклусот што веќе се одржува низ...

Одбележување на Светскиот ден за безбедност и здравје при работа

2019-04-24 09:25

Министерството за труд и социјална политика, Националниот совет за безбедност и здравје при работа со поддршка на Канцеларијата на „Friedrich Ebert Stiftung” – Скопје денеска ќе го одбележат Светскиот ден за безбедност и здравје при работа. На настанот ќе бидат доделени награди и призинанија...

Биткоинот се искачи на највисоко шестмесечно ниво

2019-04-23 21:00

Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења Биткоинот денес се искачи на највисоко ниво во изминатите шест месеци, отварајќи можности за раст и на цените на други крипто-валути, објави Ројтерс. Според трговците и аналитичарите, нема видливи двигатели на ценовните движења. Најпопуларната...

Грција и Италија не напредуваат во намалувањето на нивните долгови

2019-04-23 20:30

Севкупно, долгот на 19-те земји од еврозоната падна на 85,1% од БДП во 2018 година Долговите на повеќето европски земји се намалуваат во изминатата година, но само две “проблематични деца” – Италија и Грција не постигнаа напредок. Долгот во Грција се зголемува на 181,1...

Капитал Банка со продолжено работно време во УТМС

2019-04-23 20:00

  Капитал Банка ги известува своите клиенти дека шалтерот на Капитал Банка со седиште во УТМС, ќе работи со продолжено работно време во следниов период: – 22 април – 25 април 2019 година (понеделник–четврток) со почеток од 08:30-17:30 часот. Со почит, Капитал банка АД...

ЕУ: Гугл, Фејсбук, Твитер треба да сторат повеќе за да се борат против лажните вести

2019-04-23 19:30

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Google, Фејсбук  и Твитер треба да сторат повеќе за да се справат со лажни вести пред клучните избори за Европскиот парламент следниот месец, објави Европската комисија денес, и нотифицира недостатоци на напредок во некои области. Месечните извештаи го следат напредокот што...

УЈП: До 1-ви Мај треба да се достават претпополнетите годишни даночни пријави

2019-04-23 19:00

На 30 април истекува крајниот рок за доставување на претпополнета годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година до граѓаните од страна на Управата за јавни приходи (УЈП), а активноста за генерирање и доставување на претпополнета годишна даночна пријава...

Студија за електрични возила укажува на можности за комуналните услуги

2019-04-23 18:19

(Ројтерс) – Зголемената побарувачка за електрични возила во САД во текот на следната деценија ќе создаде можности за приходи за електрични комунални претпријатија кои ќе инвестираат во поголеми капацитети на мрежата и нудат наплата на електрична енергија и поврзани услуги, покажа студијата објавена денес....