Акциите на европските берзи денес паднаа, поради малите добивки на азиските пазари

2018-05-29 12:47

Францускиот индекс „CAC 40“ падна за 0,2% на 5.533 поени, германски „DAX“ за 0,1% на 12.929 поени, додека пак италијанскиот „FTSE Mib“ исто така забележа пад за 1,4% на 22.094 поени, пренесе агенцијата „AP“. Британските и американските пазари денес се затворени поради одбележувањето на...

Munich RE предвидува дека животното осигурување ќе има силен раст на премијата од 5.6%

2018-05-29 12:43

Светската осигурителна индустрија во оваа и следната година се очекува да има поголем раст од светската економија. Според прогнозите на Минхен Ре, се очекува до 2030 година светското осигурување да достигне волумен од €7,9 трилиони. „Оваа и следната година очекуваме раст на глобалните премии...

Шпаркасе банка првата банка во која миленичињата се добредојдени

2018-05-29 12:33

Шпаркасе банка Македонија е прва банка во Македонија во која миленичињата се добредојдени, односно клиентите можат да ги посетат експозитурите заедно со нив.– Ние сме свесни дека домашните миленичиња се третираат како дел од семејството и заслужуваат да имаат дозволен пристап во нашите простории....

Претседателот на Уника осигурување избран за претседател на здружението на европски (ре)осигурувачи

2018-05-29 12:18

По именувањето на Хартвиг Лоегер за министер за финансии на Австрија, уште еден од раководните луѓе на Уника групациајта е поставен на значајна раководна функција надвор од групацијата. Андреас Брандштетер, претседателот на Управата на Уника Иншуранс Груп, во следните три години ќе ја извршува функцијата на...

Германија и Македонија лани реализирале трговска размена од 3,15 милијарди евра

2018-05-29 11:44

Економско-трговските релации помеѓу двете земји, можностите за нивно натамошно унапредување и поголемо искористување на потенцијалите за инвестирање во Република Македонија од страна на германски компании биле тема на разговор на средбата на министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, со германскиот амбасадор...

GDPR и се околу него

2018-05-29 11:38

Регулативата за заштита на општите податоци (GDPR) е новиот закон за приватност на Европската унија, одобрен во 2016 година. Законот уште од тогаш е поддржан од Европскиот парламент, Советот на Европската унија и Европската комисија. GDPR ќе ја замени постојната Европска директива за заштита...

Вчера НБРМ реализираше еднодневна работилница за ФинТек

2018-05-29 11:29

Вчера, Народната банка на Република Македонија, со поддршка од Фондот за развој на Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ ДФ) реализира еднодневна работилница за финансиската технологија – ФинТек. Целта на оваа работилница е подетално запознавање на дел од стручните лица од централната банка со...

ЕУ ја казни Австрија со 27 милиони евра за финансиска шпекулација

2018-05-29 11:16

Австријците треба да платат казна од 26,82 милиони евра (31 милиони долари), бидејќи федералната покраина Салцбург не успеа да спречи голем скандал за финансиски шпекулации, одлучи Советот на Европската унија, пренесоа светските агенции. Европската унија (ЕУ) го наоѓа за виновен органот за финансиски надзор...

11-та Конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура ќе се одржи од 6 до 8 јуни во Охрид

2018-05-29 10:17

Народната банка на Република Македонија, во соработка со Централната банка на Холандија, веќе единаесетта година по ред, традиционално е домаќин на 11. конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура: Време е за дигитализација, којашто ќе се одржи во Охрид, Република Македонија, од 6 до 8 јуни...

Акцизите на нафтата ќе стават клуч на врата кај помалите превозници

2018-05-29 09:33

Зголемената акциза на нафтата и растечките цени на бензините не прават проблеми само за обичните граѓани. Имено, бизнис секторот односно конкретно превозниците на стоки се пред целосен колапс поради зголемената акциза на нафтата со која енормно се намали профитабилноста на компаниите кои се бават...