Кинеската валута повеќе не е потценета

2015-05-27 22:32

Кинеската валута повеќе не е потценета, а со оглед на тоа дека активноста во втората по големина светска економија забавува, е на добар пат кон посигурен и квалитетен раст, изјавија од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). САД веќе долго време ја обвинува Кина за манипулирање со девизниот курс на...

Еврото под 1,09 долари

2015-05-26 22:15

Доларот зајакна за над еден процент во однос на кошницата валути и достигна 97, 281 поени. Притоа еврото во однос на доларот се спушти под 1,09 $ за прв пат во месец дена. Во исто време доларот зајакна и во однос на јенот, на 121,79 ¥. По еден подолг празничен викенд, на...

Кина ги намалува увозните давачки, со цел да се потикне приватната потрошувачка

2015-05-25 23:30

Кина ќе ги намали царините за увоз на стока за широка потрошувачка за повеќе од 50 проценти во просек, со цел да се поттикне потрошувачката. Високите тарифи за увезената стока предизвикаа одредени кинески потрошувачи да купуваат стоки во странство или преку посредник. Намалувањето се гледа...

Вол Стрит добива силна конкуренција

2015-05-24 21:07

Новата кинеска берза, која наскоро ќе биде формирана со спојување на постојните берзи во Шенжен, Хонг Конг и Шангај, ќе биде сериозна конкуренција на Вол Стрит. На тој начин Кина ќе стане многу привлечно место за големите инвеститори и Њујоркшката берза треба да се подготви за силна...

Еврото ослабна во однос на швајцарскиот франк и доларот

2015-05-23 00:13

Девизниот курс на еврото повторно е во опаѓање во однос на доларот и швајцарскиот франк. Еврото во однос на доларот падна за 0,82 проценти, на 1,1031 долари. Во однос на швајцарскиот франк, еврото падна на 1,0390 швајцарски франци. Долар индексот, кој ја мери вредноста на доларот во однос на шестте...

Пет работи со кои ќе бидете поуспешни во работата

2015-05-22 01:08

Две реченици со кои може најдобро да се опише претприемништвото: “Претприемништвото е лудило. Еден ден ќе се чувствувате како да сте на врвот на светот, а следниот ден ќе посакате да ве нема. “ Доколку сакате да бидете подобар претприемач, важно е да ги...

Златна награда од Deutsche Bank за Комерцијална банка

2015-05-20 22:51

Како признание за беспрекорната директна обработка на меѓународните плаќања, оваа година Комерцијална банка АД Скопје е добитник на Златната награда од Deutsche Bank: Gold 2014 Еuro STP Excellence Award. За првпат оваа година e воведена категоризација во наградите, а Комерцијална банка АД Скопје е...

Девизниот курс на еврото под 1,12 долари

2015-05-19 21:20

Девизниот курс на еврото на меѓународните девизни пазари повторно се спушти под 1.12 долари, откако официјалните претставници на Европската централна банка (ЕЦБ) објавија дека ЕЦБ може да преземе понатамошни мерки за зауздување на приносите на обврзниците во еврозоната и поддршка на инфлацијата. Еврото под...

Напредувањето на Исламската држава во Ирак доведе до скок на цената на нафтата

2015-05-18 19:07

Цената на нафтата на меѓународните пазари се зголеми како последица на објавата на Исламската држава дека превземале контрола врз ирачкиот град Рамади. На лондонскиот пазар цената на нафтата се зголеми за 37 центи во однос на предходното затворање, на 67,18 долари. На американскиот пазар...

Минатата недела еврото во однос на доларот зајакна за повеќе од 2 проценти

2015-05-17 21:27

На светските валутни пазари, курсот на еврото минатата недела во однос на доларот зајакна за повеќе од 2 проценти, пред се поради убеденоста на инвеститорите дека поради слабоста на американската економија ФЕД ќе го одложи зголемувањето на каматните стапки најмалку до есен. Еврото минатата недела во однос...