Земјоделците ќе добијат помош за да ги модернизираат фармите

2018-05-26 12:19

ЛАГ Агро Лидер започна со имплементација на новиот проект во соработка со УСАИД насловен како „Развој на деловниот еко систем“, чија главна цел е зголемување на профитот на компаниите во земјоделскиот сектор и генерирање на нови работни места. Ваков вид на проект за прв...

Гигантот “Дојче банк” ќе подели откази на 7000 вработени !!!

2018-05-25 13:40

Германскиот финансиски гигант “Дојче банк”, една од најголемите комерцијални банки во Европа, објави значително намалување на својот акционерски капитал. Ќе бидат затворени седум илјади работни места, соопштува економското издание Das Handelsblatt, повикувајќи се на изјава од банката, објавена пред годишното генерално собрание на раководството....

1.2 милијарди долари во криптовалути се украдени од 2017-та

2018-05-25 13:35

Криминалци украле криптовалути во вредност од 1,2 милијарди долари од почетокот на 2017-та година, откако популарноста на биткоинот и појавата на над 1.500 дигитални монети се поставија под светлата на рефлекторите на нерегулираниот сектор. Ова е јасно од пресметките на организацијата „Anti-Phishing Working Group“...

„Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

2018-05-24 12:52

Руската банка планира да го намали присуството во Европа, а да го прошири работењето во Казахстан и Белорусија, но се очекува и да го продаде својот бизнис во Украина. Имено, тоа го изјави директорот на банката во Русија, Херман Греф. „Работиме во Европа, Белорусија,...

По продолжениот викенд нова цена на горивата !?!

2018-05-24 12:41

Регулаторната Комисија за енергетика пред скоро две недели стандардно ја донесе новата одлука за цените на горивата. Рафинериските цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,84%. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за...

Се отвори фабрика за сончеви и термални панели

2018-05-24 12:37

Во Скопје почна со работа нова фабрика за производство на сончеви и термални фотоволтаични панели, со капацитет од 20 мегавати. Доколку пазарот има потреба од поголеми количини,  за три месеци фабриката може да го удвои капацитетот, вели директорот на “Пиксел Груп“, Горан Паунов. На...

Градежништвото ќе се соочи со колапс, предупредува градежниот сектор

2018-05-24 12:27

Градежната активност паѓа на минимум алармираат градежниците. Во март биле издадени 45% помалку дозволи за градба споредено со истиот месец лани. За да се подобри состојбата во секторот од бизнисот бараат да не се доцни со издавањето на одобренијата за градба. Исто така сметаат...

Акционерите на Дојче Банк се бесни

2018-05-24 12:21

Најголемата германска банка денеска одржува акционерско собрание. За акционерите е тоа добра можност да ја искажат својата лутина, зашто на Дојче Банк ѝ оди навистина лошо. Курсот на акциите се држи одвај над 10 евра. Десет евра! Тоа е на километарска оддалеченост од најголемата...

Владата ќе субвенционира домашни и странски авиопревозници

2018-05-23 14:40

Владата ја усвои Програмата и уредбата за финансиска поддршка за домашни и странски авиопревозници. Во овој момент не се знае колку и кога ќе бидат потпишани овие договори и кои компании ќе бидат заинтересирани за субвенции. Владата ја донесе Програмата за определување средства потребни...

Неколку совети за паметно да управувате со парите!!

2018-05-23 13:21

На многумина целта во 2018 година им е да ги подобрат финансиските навики. Со самото тоа би дошло до намалување на стресот бидејќи финансиските тешкотии се нешто што мачат многумина.   1. Прецизирајте ги и запишувајте ги своите цели Нормално, за постигнување на целите,...