Турбулентни последниве два месеци за светските берзи

2018-03-07 12:04

    Во изминатите два месеца од оваа година беа бурни за светскиот пазар на капитал. Најголемата флуктуации се случува на пазарот во САД, но, исто така, имаше последици врз европскиот пазар. Анализа на најпознатите американски берзански индекси покажаа дека S & P 500...

ЕУ ќе отстрани неколку земји од европската листа на даночни раеви

2018-03-07 10:46

    Следната недела министрите за финансии од ЕУ ќе ја намалат бројката на земји  даночни раеви,  со тоа што ќе ги отстранат  Бахреин, Маршалските Острови и островот Света Луција од европската листа на даночни раеви. Со тоа, бројот на јурисдикции на таа листа ќе...

Виртуелен систем за трансакции со биткоин сака да патентира PayPal Holdings

2018-03-07 10:23

  „PayPal Holdings Inc.“ објави дека компанијата неодамна поднела патент во врска со биткоинот, објави „MarketWatch“. Патентната апликација на компанијата е за „забрзан систем за трансакции со виртуелна валута“, се вели во извештајот. Таквиот систем може да ги забрза испораките, особено ако е анонимна,...

Макпетрол АД-Скопје повторно откупи сопствени акции

2018-03-07 09:22

      Врз основа на податоците внесени во системот за тргување на Берзата, ве известуваме за следното: -На 06.03.2018 година Макпетрол АД Скопје изврши откуп на: -2 сопствени обични акции по цена од 29.310,00 денари за една акција, преку една трансакција. -14 сопствени...

Европа не се однесува добро кон САД оцени Трамп

2018-03-07 09:15

    Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа оцени дека Европската унија „не се однесува добро“ кон САД во трговијата, со што се обиде да го оправда воведувањето царини за увоз на челик и алуминиум. Тој рече на прес-конференција во Вашингтон дека  работат така (ЕУ)...

Економскиот советник на Доналд Трамп си поднесе оставка

2018-03-07 09:00

      Американскиот претседател Доналд Трамп со воведувањето  царини за увоз на челик и алуминуим предизвика остри реакци кај повеќе земји,  но исто така  таа одлука не беше подржана од неговите најблиски соработници. Главниот економски советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Гари Кон, кој...

На повидок е нова трговска војна, или Македонија и Србија ќе го решат проблемот со брашното

2018-03-07 08:45

Македонија и Србија остануваат на работ на трговска војна. Белград не се откажува од воведување контрамерки откако скопје го усложни увозот на брашно. Македонија и Србија остануваат на работ на трговска војна. Белград не се откажува од воведување контрамерки откако скопје го усложни увозот...

ПРВ МИЛИЈАРДЕР СО БОГАСТВО НАД 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ Е СОПСТВЕНИКОТ НА АМАЗОН

2018-03-07 08:30

   Списанието ” Форбс” изготвува годична ранг-листа на милијардери, оваа година прв на таа листа се најде извршниот директор на Амазон Џеф Безос. Тој со личен имот од 112 милијарди долари, стана првата личност во светот со богатство поголемо од 100 милијарди долари. Безос...

Кредитирање на фирмите ако вработат млади лица до 29 години со средства до 12.000 евра

2018-03-07 07:55

      Министрите од Македонија , на 57-мата седница донесоа одлука за формирање на Управен одбор на Проектот – Самовработување со кредитирање и Проектот кредитирање на правни субјекти, односно микро и мали претпријатија за отворање на нови работни места. Станува збор за проект...

Стопанска Банка а.д. Битола објави оглас за вработување

2018-03-07 07:51

Службата за човечки ресурси за потребите на Секторот за работа со правни лица, Служба за големи клиенти, објавува оглас за ангажирање еден (1) извршител на работното место самостоен стручен соработник 2 за работа со големи клиенти. Заинтересираните кандидати треба да ги исполнуваат следните услови:   Економски...