Видео – Кои се причините за нееднаквостa?

2019-03-25 10:01

Видео – Која е вистинската вредност на парите? Втор дел

2019-03-07 09:30

Мислите дека една банкнота е пари и дека банките вашите пари ги чуваат и се заштитени.  Тоа, навистина е погрешно.

Послабиот долар и саудиската порака ги зголемија цените на нафтата

2017-01-18 02:16

Цените на нафтата во вторникот на меѓународните пазари забележаа пораст до $56, поддржани од послабиот долар и пораката од Саудиска Арабија дека ќе го намали производство во согласност со договорот, тоа го потисна во позадина зголемувањето на производството во САД. На лондонскиот пазар цената на суровата нафта...

Неделен преглед – Доларот ослабна втора недела по ред

2017-01-15 22:45

На меѓународните валутни пазари минатата недела доларот ослабна втора недела по ред, бидејќи новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп не објави детали за политиките што има намера да ги води. Курсот на еврото во однос на доларот минатата недела се зголеми за 1,05 проценти, на...

Цените на нафтата над 56 $, ОПЕК почнува да го намалува производството

2017-01-13 01:38

Цените на нафтата во четвртокот на меѓународните пазари се искачија над нивото од 56 долари, поддржани од извештаите дека клучните членки на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) почнуваат да го намалуваат производството, а дополнителна поддршка е обезбедена од страна на предвидувањата на...

Доларот ослабе во пресрет на прес конференцијата на Трамп

2017-01-11 01:20

Доларот во вторникот на пазарите забележа пад, втор ден по ред, во однос на кошницата валути поради претпазливоста на инвеститорите, кои се одлучија на добитоносна продажба во пресрет на прес конференција на ново избраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Долар индексот, кој ја мери вредноста...

Стравот од зголемување на американското производството ги намали цените на нафтата

2017-01-10 02:34

Цените на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари на паднаа на 56 долари, под притисок на стравувањата од зголемување на производството во САД, што би можело да го неутрализира ефектот на договореното намалување на производството. На лондонскиот пазар суровата нафта падна за 1.08 $ во...

Неделен преглед – Доларот на почетокот на 2017 година падна од највисокото ниво во последните 14 години

2017-01-09 02:30

На меѓународните валутни пазари минатата недела доларот благо ослабна, но во првиот дел од неделата во однос на кошницата валути достигна ново највисоко ниво во последните 14 години. Еврото во однос на доларот минатата недела зајакна за 0,15 проценти, на 1,0530 $, повлекувајќи се од...

Неделен преглед – Вредноста на доларот благо падна

2016-12-26 01:27

На меѓународните валутни пазари доларот минатата недела благо ослабна, но неговата вредност во однос на кошницата валути се уште се движи во близина на највисокото ниво во последните 14 години. Курсот на еврото во однос на доларот минатата недела се зголеми за 0,1 проценти,...

Еврото благо зајакна во однос на доларот во слабата трговија пред божиќните празници

2016-12-21 22:49

Еврото се стабилизира во однос на доларот на меѓународните девизните пазари пред божиќните празници, откако италијанскиот парламент го одобри задолжувањето на државата за поддршка на проблематичните банки. Еврото во однос на доларот се зголеми за 0,2 проценти на 1,0405 $. Во вторникот падна на најниско...