Финансии: Прифатени амандманите на граѓанските организации за Предлог-Законот за личен доход

2018-12-13 17:08

  Надоместоците на трошоци за настани од здруженија на граѓани нема да се даночат, без разлика колку ќе траат. Ова беше барање на повеќе од 80 граѓански организации. Зголемен е износот за платената пракса кој е ослободен од оданочување, со намера да се стимулираат...

Предизвиците на криптовалутите и блокчејн технологијата во 2019

2018-12-13 17:04

Оваа година е обележана со значителен напредок во технологијата во финансискиот сектор, но исто така и распространета неизвесност поради голем број политички фактори, вклучувајќи Brexit и среднорочни избори во САД. Додека политичкото опкружување со кое ќе се соочи со финансискиот сектор следната година останува...

Кина ја направи првата зделка со купување американската соја

2018-12-13 17:00

Кина ја направи првата зделка со купување на големо количество американска соја, откако претседателот Доналд Трамп и кинескиот колега Кси Џинпинг претходно месецов договорија примирје во трговската војна. Зделката им носи олеснување на американските земјоделци, кои тешко наоѓаат купувачи за рекордно големата реколта. Трамп...

Бабовски : Почна аплицирањето за финансиска поддршка за рибарство и аквакултура

2018-12-13 16:54

Од денеска почнува аплицирањето за субвенции за сите субјекти кои произвеле или продале риба од сопствено производство на пазарите. Апликациите може да се поднесуваат до 27 овој месец, а оние барања кои ќе бидат доставени по тој рок, нема да бидат разгледани. Од Агенцијата...

Јавен повик за давање во закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари

2018-12-13 16:47

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари. Се работи за повик наменет за неатрактивно земјиште, поточно од пониска класа и на поголеми надморски височини. Врз земјиштето...

Google News: Директивата за авторски права може да нè избрка од европскиот пазар

2018-12-12 10:00

Новите прописи ќе му наштетат на медиумскиот плурализам ширум светот, како и иновативните бизнис модели во новинарството, предупредува Ричард Џингрес   Посебен дел од спорната директива за авторски права може да доведе до повлекување на услугата Google News од земјите во Европската унија, предупредува...

Fintech старт-апот Plaid со вредност од 2,65 милијарди $ по најновиот круг финансирање

2018-12-12 09:00

(Ројтерс) –  Fintech компанијата Plaid подигна 250 милиони долари во најновата финансиска рунда за прибирање на стредства предводена од еден од најголемите инвеститори на Силиконската долина, Марија Микер, која според извор запознат со ова прашање ја вреднува компанијата на 2,65 милијарди долари. Компанијата, која...

Остар пад на британската фунта

2018-12-11 22:40

Британската фунта денеска се движи кон 20-месечниот минимум во однос на доларот, откако премиерката Тереза Меј го одложи гласањето за Договорот за Брегзит. Фунтата забележа пораст од 0,1 процент на 1,2574 долари откако во вчера забележа пад од 1,3 отсто односно 1,2507 долари, што...

Ирак бара изземање од санкциите на САД за Иран, вели премиерот

2018-12-11 21:59

  БАГДАД ( Ројтерс ) – Ирак ќе испрати делегација во Соединетите Американски Држави, барајќи изземање од санкциите против Иран, што ќе му овозможи да го задржи увозот на ирански гас, рече премиерот Адел Абдул Махди во вторникот. Вашингтон му дал инструкции на Ирак...

Белата куќа ги одложува исплатите за помош во земјоделството поради надеж за „примирје“ со Кина

2018-12-11 21:47

  ВАШИНГТОН – ЊУЈОРК (Ројтерс) – Белата куќа го одложува вториот круг од плаќањата од пакетот помош во вредност од 12 милијарди долари за фармерите засегнати од трговскиот спор меѓу Кина и САД, поради оптимизмот дека Кина наскоро ќе продолжи со купување на американска...