УЈП и ССК се координираат против нерегистрираните бизниси

2018-07-11 13:50

Штетите од работата на нерегистрираните фирми за државниот Буџет се огромни, а само по продукт од ИТ индустријата изнесуваат шест милиони евра. Оштетени се и компанииите кои работат легално во секторот затоа што увезуваат производи и мора да ги сертифицираат, а на ризик се...

Централна кооперативна банка – отворено работно место

2018-07-11 13:46

Централна кооперативна банка АД Скопје објавува оглас за вработување на едно лице за работна позиција Соработник за кредитна анализа за клиенти – правни лицаво Филијала Струмица, на определено време од 6 месеци со можност за продолжување на работниот однос на неопределено време.   Дневно работно време:...

Одржана редовнa седница на Комитетот за оперативна монетарна политика при НБРМ

2018-07-11 12:07

На 10 јули 2018 година се одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната...

32.998 ЕУР е неверојатната разлика помеѓу најефтиниот и најскапиот станбен кредит во Македонија?!?

2018-07-11 10:51

Согласно најновата анализа на тимот на БанкоМетар.мк и актуелните пазарни услови кај станбените кредити во Р. Македонија разликата во каматата која би ја платиле доголку го изберете најнеповолниот од најповолниот кредитор е неверојатни 32.998 ЕУР !!!???!!!  Анализата е правена на пример од позајмени 50.000...

Инфлацијата во Венецуела надмина 4600 отсто од почетокот на годината

2018-07-11 10:30

Инфлацијата во Венецуела надмина 4.600 проценти од почетокот на годината, соопшти претставник на Националното собрание. Алфонсо Маркина, член на Комисијата за финансии во Националното собрание, нагласи дека цените во Венецуела се зголемуваат секој ден за 2,8 проценти. – Од почетокот на годината до крајот...

Вработените во „Еурокомпозит АД Прилеп“ ќе добијат по две плати

2018-07-11 10:22

Владата на Република Македонија на 78. седница донесе одлука да го измени заклучокот од претходната 77. седница и согласно новиот заклучок ја задолжи компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит АД Прилеп“ да достави барање за позајмица од 11 милиони денари Според соопштението од владината прес-служба,...

Потпишување на Рамковната програма на ФАО за Македонија 2018 – 2020

2018-07-11 10:14

Во Владата на Република Македонија денеска ќе бидат потпишани Програмската рамка на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) за Република Македонија (2018-2020) и Првиот проект имплементиран од ФАО за Република Македонија, финансиран од Програмата за подготвителна поддршка на Зелениот климатски фонд. Договорите ќе...

УЈП објави нова листа на должници

2018-07-11 10:10

Управата за јавни приходи ја објави новата Листа на должници бр.07/2018 за долгови доспеани до 31.03.2018 и неплатени до 30.06.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. Вкупниот износ на долгот за физичките лица...

Вашингтон најавува нови царини за Кина ?!?

2018-07-11 10:07

САД подготвија нов список со кинески стоки со вредност од 200 милијарди долари годишно, за кои сакаат да воведат царини од 10 отсто од септември, изјави американскиот трговски претставник Роберт Лајтхајзер, цитиран од ДПА. Во списокот се вклучени стотици продукти за храна, како и...

Кина ќе увезува стоки за 8.000 милијарди долари во следните 5 години

2018-07-10 13:49

Кина планира да увезува стоки вредни 8.000 милијарди долари во следните 5 години и укажува на тоа дека арапските земји имаат корист од оваа можност да ги развијат трговските и економските односи. Тоа е она што кинескиот претседател Си Џинпинг го изјави на осмиот...