НБРМ ќе ја намали употребата на готовинско плаќање

2018-06-06 14:12

Истиснување на готовината од системот на плаќање како и давање предност на безготовинското плаќање и дигитализацијата како поголема конкурентност во тој сектор, најави денеска гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска на Единаесеттата конференција за плаќања и пазарна инфраструктура која се одржува во Охрид. –...

Криптовалути кои би служеле за локалните заедници размислува да создаде Њујорк

2018-06-06 13:34

Законот, поднесен за разгледување од Рон, нуди лансирање на 10 пилот програми за создавање на локални валути, наменети за локалните заедници, кои можат да бидат во форма на криптовалути или друга алтернатива на дигиталните пари, пренесува „CoinDesk“. Очекувањата се иницијативата да ги стимулира граѓаните,...

КСС почна кампања за поголеми плати во јавниот сектор

2018-06-06 13:05

Конфедерацијата на слободни синдикати денеска почна кампања за поголеми плати во јавниот сектор „Пристојна плата за пристоен живот“ која ќе се одвива на социјалните мрежи, посети, собири и конференции во повеќе градови зависно од барањата на членството. Ќе кажеме стоп на потценувањето и игнорирањето...

Societe Generale ќе плати казни од 1,43 милијарди долари

2018-06-06 12:40

Француската банка „Societe Generale“ се согласи да плати глоба во вкупна вредност од 1,34 милијарди долари (1,15 милијарди евра), за да реши два судски спора во САД и во Франција, пренесе „Франс прес“. Обвиненијата се манипулациите со меѓубанкарската камата „Libor“ и сомневањата за корупција...

Огласи за вработување во Стопанска банка АД Скопје

2018-06-06 12:18

  Поради зголемен обем на работење и со цел да ангажирање на квалитетни професионалци кои ќе добијат шанса, преку тимска работа, да напредуваат во својата банкарска кариера Стопанска банка АД Скопје објавува огласи за вработување на Благајник, Советник за продажба и Агент за грижа...

Ангеловска – Бежоска: Поскапувањето на нафтата очекувано, нема да предизвика инфлаторни промени

2018-06-06 11:57

Растот на цената на нафтата на светските берзи не се очекува да предизвика инфлаторни промени, оценува гувернерот на Народната банка на Република Македонија Анита Ангеловска-Бежоска. – За нас како Централна банка растот на цената на нафтата е очекуван. Во фазата на макроекономските проекции ние...

Дневен извештај од светските берзи

2018-06-06 11:25

Еврото зајакна во однос на американскиот долар за време на азиското тргување. USA500

Успешна реализација на четвртото „Вози право, вози здраво“

2018-06-06 10:59

Со над 5.400 регистрирани учесници во прекрасно сончево време помина четвртото издание на веќе добро познатата ревијална трка #ВозиПравоВозиЗдраво со која, бар на кратко, улиците беа ослободени од моторизирани возила и граѓаните слободно се движеа и забавуваа. Возењето велосипед, тротинет, ролерки, скутери, скироли не...

Колку ќе добијат тројцата најдобитни акционери во Македонија?

2018-06-06 10:48

Челната позиција ја има Кирил Самарџиоски од „Прилепска пиварница“ со 1,12 милиони евра. Зад него е Доне Таневски од „Македонијатурист“ со 262.466 евра дивиденда додека трет на листата е Душан Пецовски од „Реплек“ со 200.000 евра дивиденда. Кирил Самарџиоски е долгогодишен успешен директор и актуелен претседател на Управниот одбор...

Повик до младите невработени да се вклучат во проектот Гаранција за млади

2018-06-06 10:34

Министерството за труд и социјална политика заедно со Агенцијата за вработување на Македонија и Националниот младински совет на Македонија ја почнува реализација на проектот Гаранција за млади. Гаранција за млади е активна мерка за вработување на млади лица која се спроведува во државите од...