Владата го усвои законот за финансиска подршка на инвестициите

2018-03-13 19:13

Владата попладнево го усвои предлог законот за финансиска поддршка на инвестициите, каде покрај странските и домашните инвеститори, свое место во законот добија и инвестициите од дијаспората, како инвестиции од значаен интерес за Македонија. Овој закон ја воспоставува правната рамка за реализација на мерките на...

HR експерти од земјата и регионот на годинешната конференција за човечки ресурси

2018-03-13 19:03

Македонската асоцијација за човечки ресурси (МАЧР) оваа година ќе ја организира 10тата, јубилејна годишна конференција за човечки ресурси. Темата на која ќе излагаат експертите е „Од менаџмент со човечки ресурси –  до почитување на луѓето“ (From HR to RH – Respect for Humanity) и во...

Владата ќе земе интервентен кредит од 120 милиони евра за да ги помогне општините

2018-03-13 18:51

Кредит од 120 милиони евра ќе земе Владата и овие пари ќе им ги даде на општините, за тие да ги исплатат своите заостанати долгови, потврди денес премиерот Зоран Заев. Владата веќе донела таква одлука и сега ги чека понудите од банките со цел...

Истекува мандатот на Богов, претседателот Иванов треба да предложи негов наследник

2018-03-13 18:45

Седумгодишниот мандат на актуелниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов истекува на 21 мај годинава. Засега нема предлог кој ќе го наследи, но од Кабинетот на претседателот на Република Македонија велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно закон и...

Шпаркасе Банка со еко–кредити за енергетска ефикасност

2018-03-13 18:37

Кредити за унапредување на енергетската ефикасност на домаќинствата веќе достапни во експозитурите на Шпаркасе Банка. Шпаркасе Банка Македонија во своето портфолио на кредитни производи за физички лица ги воведе новите ЕКО-кредити за унапредување на енергетската ефикасност на домаќинствата во соработка со Европската банка за...

Баварците бараат построги ограничувања за купување акции во германските компании

2018-03-13 18:32

Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“. Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“. Според тој...

Македонските банки продолжуваат да бележат профити

2018-03-13 18:27

Банките во 2017 продолжиле да бележат профити. Податоците на Народната банка покажуваат дека во 2017 година банките заработиле 106,6 милиони евра или речиси 4 милиони повеќе од 2016 што претставува рекордна заработка остварена досега. Но, банките не го делат профитот подеднакво. Најголемиот дел од...

Огромен интересот за отворање старт-ап бизниси-максимална поддршка од државата

2018-03-13 18:23

Сите млади луѓе од земјава кои имаат старт-ап бизниси ќе бидат силно поддржани да останат во Македонија, државата ќе им биде партнер да пораснат, да застанат на свои нозе и да се развиваат, изјави денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев пред почетокот на настанот по повод...

Македонија ќе ја интензивира соработката со ЕБОР

2018-03-13 16:00

    Врвни приоритети на Владата на Република Македонија за оваа 2018 година се реформската агенда и поголема реализација на капитални инвестиции. На денесшната средба со  претставниците на ЕБОР премиерот рекол дека “Ќе ги разгледаме сите можни аспекти и ќе ја интензивираме соработката со...

Европа мора да биде подготвена да им одговори на САД

2018-03-13 15:30

       Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европа мора да биде подготвена да одговори на едностраното воведување на тарифи од страна на САД на увозот на челик и алуминиум. Во Берлин на конференцијата за новинари таа  изјави дека Германија ќе одговори со реципроцитет...