Помеѓу петмината најбогати луѓе на светов нема Европејци

2018-03-13 15:00

      Меѓу петмината најбогати луѓе на светот повеќе нема милијардери од Европа,  објави Блумберг. Претставниците на стариот континент не се во првата петорка, откако францускиот магнат Бернар Арно падна за две места, на седмата позиција во најновиот индекс на милијардери на Блумберг....

НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје, НЛБ д.д. Љубљана и НЛБ Банка АД Скопје го продадоа на Сава Ре

2018-03-13 14:30

    Денес, 13-ти март 2018 година, НЛБ д.д. Љубљана и НЛБ Банка АД Скопје согласно договорот со реосигурителната компанија Сава Ре д.д. Љубљана, за продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје кој беше склучен на 12-ти декември 2017...

Дневен извештај од светските берзи-13.02.2018

2018-03-13 13:30

Трендот на зајакнување на американската валута продолжува. Цените на битките се зајакнаа, додека цените на златото и нафтата се намалија S & P500

Путин-Земјоделството прави многу повеќе пари за Русија отколку извозот на оружје

2018-03-13 13:09

  Растот во производството на земјоделски производи во изминатиот период ја направи продажбата на земјоделски производи многу по профитабилна од продажбата на оружје истакна претседателот на Руската Федерација. Денес, извозот на руски земјоделски производи ја  надминува продажбата на оружје за повеќе од една третина....

Криптовалутите најголема закана во 2018 година

2018-03-13 12:37

    Џејсон Блумберг ит експертот 0бјави статија во „Форбс“ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани. “Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со криптовалути – за тоа како хакерите...

НОВ “RELAX ” ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТ СО ЖИВОТНО ОСИГУРУВАЊЕ НА ХАЛКБАНК

2018-03-13 12:00

Халкбанк АД Скопје продолжува со унапредување на услугите со цел задоволува потребите на  клиентите. Со задоволство Ве информираат  дека на ден 07.03.2018 година извршена е надградба  на производите во делот на кредитирање на физички лица со “Relax” кредит со животно осигурување. Со овој тип...

Нов депозитен производ на Капитал банка 15-Ка

2018-03-13 10:32

    Капитал банка на своите корисници им го претстави новиот депозитен производ 15 Ка. Со новиот депозитен производ корисниците може да штедете во денари на 15 месеци. Исто така има одлична каматана стапка 2,55%, фиксна за целиот период! Со орочување на средствата добивате месечна...

Вредноста на биткоинот и другите крипто-валути се намалуваат поради грижите од новите регулаторни мерки

2018-03-13 10:30

    Големите крипто-валути се тргуваа за 4 до 10 отсто пониски цени во вторникот поради загриженоста на инвеститорите за построгите регулативи кои би можеле да го спречат пазарот на крипто-валутите  да достигнат рекордни вредности видени во 2017 година.   Биткоин падна за 4...

Ново задолжување од 93 милиони евра

2018-03-13 10:00

За денеска е планирана нова аукција на државни хартии од вредност стои на официјалната интернет страна на Министерството за финансии. Министерството за финансии ќе се задолжува за вкупно 5.725.000.000 денари или вкупно 93 милиони евра. Ова е трето задолжување во рок од три недели,...

Хари Костов купи 500 акции од Комерцијална Банка

2018-03-13 09:38

    Главниот извршен директор и Претседател на Управниот одбор на Комерцијална банка АД Скопје, г-н Хари Костов се стекна со 500 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје, известува Банката преку објава на Македонска берза. На последниот ден на тргување, вложените триесетина илјади евра на...