Макпетрол АД Скопје повторно се стекна со сопствени акции

2018-07-24 09:38

  Преку соопштение на Македонската берза  Макпетрол АД Скопје извести дека се стекна со 3.251 сопственa акциja и сега поседува 7.896 сопствени акции што претставува 7,03% од вкупниот број на акции на издавачот Макпетрол АД Скопје.

Ненаменски потрошувачки кредит со фиксна каматна стапка од 5,50% во првата година на ТТК Банка

2018-07-24 08:24

Потрошувачките кредити нудат атрактивни услови, каматни стапки и провизии, кои ќе ви овозможат остварување на она што го посакувате за вас и за вашето семејство. За приматели на плата преку ТТК Банка нудиме пониска каматна стапка и провизија за одобрување во рамките на Премиум СМАРТ...

Шпаркасе Банка постави нов банкомат во Валандово

2018-07-24 08:09

Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје со цел проширување на својата мрежа на поставени банкомати и обезбедување на што поголема достапност на услугите отвори нов банкомат со нова локација, лоциран во Валандово на ул. “Маршал Тито” бр. 16. Повеќе информации за производите и услугите на...

100 милијарди евра достигнаа лошите кредити во банките во Грција

2018-07-24 07:54

Надзорните кредити во еврозоната стигнат до речиси 1.000 милијарди евра, а околу 10% од нив, или 100 милијарди евра отпаѓаат на банките во Грција, пишува во анализа грчкиот весник „Катимерини“. Весникот посочува дека во Германија, која исто така има тешкотии со својот банкарски систем,...

Македонија и Косово бараат решение за зголемените царини

2018-07-23 14:22

Во насока на решавање на проблемот со воведените зголемени царини од страна на Косово, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, е во постојана комуникација со ресорните министри од Косово и регионот. Владата прави сè за да не дојде во ситуација да воведуваме...

Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот 2017

2018-07-23 13:19

Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот за 2017 година во рамки на денешното продолжение на 53. седница. – Изминатата година успешно се управувало со јавниот долг и како резултат на тоа во 2017 година, првпат после 9 години јавниот долг како процент од...

Нови цени на горивата бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

2018-07-23 13:09

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на Еуросупер БС 95 изнесува 71 денар за литар, а Еуросупер БС...

Триглав ви нуди 25% попуст на комбинирано осигурување на дом

2018-07-23 12:42

Патувајте безгрижно до вашата омилена дестинација и оставете Триглав да се погрижи за вашиот дом. Добијте 25% попуст на комбинирано осигурување на дом со склучена полиса за здравствено патничко осигурување. Триглав Осигурување ви нуди полиса за осигурување на дом, инвестирајќи заедно со вас во...

ИНСТАНТ ненаменски потрошувачки кредит нов производ на ТТК Банка

2018-07-23 12:30

ТТК Банка Ви го претставува Инстант кредитот достапен за корисниците на електронското банкарство на ТТК Банка! Едноставно, брзо и без чекање во редови обезбедете дополнителни средства со брзо електронско одобрување по најповолни услови.   Износ до 30 000 денари во зависност од кредитоспособноста и...

Винер Осигурување ви нуди осигурување на деца, ученици и студенти

2018-07-23 11:59

Винер Осигурување нуди осигурување од незгода за сите категории на граѓани. Меѓу оние за чија сигурност се грижиме, посебно место заземаат најмладите членови на општеството, а тоа се децата, учениците и студентите. Овој пакет на Винер нуди целосна заштита во текот на 24 часа,...