Од полноќ поскапуваат горивата

2018-09-17 19:05

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на нафтените деривати. Од ноќеска бензинот супер 95 поскапува за половина денар и ќе се продава по цена од 72,50 денари, а цената на супер 98 не се менува и ќе се точи за 74 денари....

БанкоМетар Анализа : Движење на Македонската берза за 17.09.2018

2018-09-17 16:15

Денес, 17/09/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на Бетон АД Скопје од 66,67 % и просечна цена на акција од 9.516 денари Раст на...

Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

2018-09-17 16:04

Нови банкноти од 100 и 200 евра треба да бидат во промет од 28 мај следната година, објави денеска Европската централна банка (ЕЦБ). Изгледот на новите банкноти ќе биде прикажан денеска попладне, соопшти ЕЦБ преку Твитер. Новите банкноти ќе бидат многу тешки за фалсификување....

Нов, поволен станбен кредит од НЛБ Банка

2018-09-17 15:54

НЛБ БАНКА СО ДВЕ ПРОМОТИВНИ КАМПАЊИ И ПРОМЕНА НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ НА ДЕНАРСКИТЕ ДЕПОЗИТИ ЗА ФИЗИЧКИ ЛИЦА Во периодот од 15.09.2018 до 31.12.2018 година НЛБ Банка води промотивна кампања за станбени и хипотекарни кредити за физички лица. Во рамки на кампањата, се воведува Промотивен...

Вработување во Кроација осигурување АД Друштво за неживотно осигурување

2018-09-17 13:04

За потреба од засновање на работен однос на работници на определено време, за извршување на работни задачи во подружниците на Кроација осигурување АД Друштво за неживотно осигурување во Скопје и Кавадарци за работна позиција : СОВЕТНИК ЗА ОСИГУРУВАЊЕ ВО СЕКТОРОТ ЗА ПРОДАЖБА НА ОСИГУРУВАЊЕ...

Тоа не е Трамп “бум”, тоа е нафта и гас “бум”

2018-09-14 21:09

Мислење на Блумберг – Претседателот Доналд Трамп отишол толку далеку што укажува на тоа дека поседува “волшебно стапче” кое може да создаде неочекувано робустен економски раст. Не знам за магично стапче. Но Трамп е во право за силната економија: Ова е вистински бум. И најголема...

САД наметнаа санкции за тајландска авио-компанија која ја обвинуваат за помагање на Иран

2018-09-14 19:42

ВАШИНГТОН – Соединетите Американски Држави денес (14/09/2018 ) изрекоа санкции против тајландската авијациска компанија,за која тврдат дека дејствувала во име на иранскиот Махан Ер, кој го обвинуваат за пренесување војници и резерви во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад. Новите акции...

Банките во Турција повлекоа 4,5 милијарди златни резерви за сервисирање странски кредити

2018-09-14 19:25

Комерцијалните кредитори во Турција извлекоа околу 4,5 милијарди долари од резервите на злато од средината на јуни, во обид да ја избегнат кризата со ликвидноста додека паѓаше лирата. Неделните поседувања пријавени од страна на Централната банка на Турција се намалија за речиси една петтина...

Чудни движења на цената на акциите на струмички „Герас Цунев“ ?!?

2018-09-14 19:06

Денес. четврток 14/09/2018 на Македонската берза беше забележан одреден чуден феномен со акциите на струмички „Герас Цунев Конфекција АД“ и „ Герас Цунев Трговија АД“ , двата ентитети се од Струмица. Имено, „Герас Цунев Конфекција АД “ доживеа скок на своите акции од неверојатни...

БанкоМетар Анализа : Движење на Македонската берза за 14.09.2018

2018-09-14 18:53

Денес, 14/09/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на Герас Цунев Конфекција АД Струмица од 66,67 % и просечна цена на акција од 500 денари...