Во четвртокот можна одлука која ќе ја почувствува целиот свет

2015-09-16 01:25

На средбата на лидерите на американската централна банка, која ќе се одржи овој четврток, ќе се одлучува за висината на референтните каматни стапки. Каматните стапки во САД веќе седум години се на најниско можно ниво во историјата па задолжувањето на граѓаните и компаниите е...

Доларот на најниско ниво во последниве три недели пред состанокот на ФЕД

2015-09-15 00:30

Доларот на меѓународните девизни пазари падна на најниско ниво во однос на кошницата валути во последните три недели, во пресрет на состанокот на Банката на федерални резерви ФЕД оваа недела, од кој инвеститорите не очекуваат зголемување на каматните стапки. Долар индексот, која ја мери...

Цена на нафтата од 100 долари? Можеби дури во 2020

2015-09-14 00:36

Враќање на цената на суровата нафта на 100 $ за барел нема да се случи до крајот на оваа деценија, а краткорочно можно е да се зголеми до максимум 50 $, смета Ole Hansen, претседател на секторот за стоки на данската инвестициска банка Saxo....

Еврото зајакна во однос на доларот трет ден по ред

2015-09-08 21:12

Курсот на еврото во однос на доларот зајакна трет ден по ред, откако спласнаа очекувањата дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки следната недела со оглед на зголемената загриженост за глобалниот економски раст. Европската валута зајакна за 0,1 проценти во споредба со претходниот...

Цените на нафтата под 49 $

2015-09-08 01:20

Цените на нафтата на меѓународните пазари се намалија под притисок од падот на берзанските индекси во Кина, посилниот долар и прекумерна понуда и намалениот обем на трговија во САД поради празниците. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 75 центи во однос на претходното затворање,...

Неделен преглед – Еврото ослабна, јенот зајакна

2015-09-06 23:51

На меѓународните валутни пазари минатата недела зајакна јапонскиот јен, кој се смета за засолниште во несигурни времиња, додека еврото се најде под притисок после пораката на Европската централна банка дека е подготвена за дополнително олабавување на монетарната политика. Девизниот курс на еврото минатата недела...

Намалената побарувачка надвор од еврозоната ги притисна германските индустриски нарачки

2015-09-04 20:22

Индустриските нарачки во Германија паднаа силно во јули, пред се поради притисокот од значително намалената побарувачка од земјите надвор од еврозоната, според податоците од Министерството за економија на Германија. Индустриските нарачки се намалени за 1,4 проценти во однос на јуни според прелиминарните податоци од...

ММФ повикува на координирани мерки за поттикнување на глобалниот раст

2015-09-03 21:28

Транзицијата во Кина и ниските цени на стоките вршат притисок врз изгледите за економскиот раст во светот, па затоа е неопходно да се преземат решителни и координирани активности за поддршка на активностите, предупредуваат од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), пред состанокот на претставници 20-те најголеми...

Растот на австралиската економија забавен поради слабоста на Кина

2015-09-02 20:52

Австралиската економија во вториот квартал се зголеми за 0,2 проценти во однос на претходниот квартал, побавно од очекуваното, поради послабата кинеска побарувачката на суровини, вклучувајќи железна руда и јаглен, покажуваат податоците на владата на Австралија. Во анкетата на Ројтерс аналитичарите очекуваа раст од 0,4 проценти, откако...

Светскиот економски раст ќе биде послаб отколку што се очекуваше

2015-09-01 18:46

Светскиот економски раст веројатно ќе биде послаб отколку што се очекуваше, предупреди шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Christine Lagarde, како причина се наведува слабото обновување во развиените економии и зголемување на застојот во групата на економии во развој. “Генерално, се очекува економски раст во светот да...