Од почетокот на годината до сега вредноста на биткоинот падна за 50 %

2018-04-03 12:45

  Оваа 2018 година за биткоинот е очигледно лоша. Во моментов, биткоинот  падна под 7.000 долари.     Тоа значи дека  оваа виртуелна валута падна за околу 50 отсто од почетокот на годината. Треба да се потсетиме дека во декември, односно пред четири месеци...

Извештај од светските берзи за 03.04.2018

2018-04-03 12:00

    Американската берза падна во понеделникот, водејќи го технолошкиот сектор. За време на азиското тргување, цената на биткоинот  се зајакна и во моментот е над 7.000 долари.     S & P500

Економските експерти против зголемувањето на персоналниот данок

2018-04-03 11:30

    Воведувањето на рамниот данок е подобро решение кое даде резултати и и даде стимул на економијата, даночните приходи драстично се зголемија,а неплаќањето даноци се сведе на минимум – вака професорот Трајко Славески ги објаснува позитивните ефекти од даночната реформа .Тој смета дека...

Која категорија на граѓани се најзадолжени кај банките

2018-04-03 11:00

  Банките бележат најголемо зголемување кај потрошувачките кредити кои граѓаните ги земаат за отплаќање на подолг рок.     Како што соопшти НБРМ најмногу се задолжуваат домаќинства со месечни примања околу 30 000 денари.   Од централната банка посочуваат дека домаќинствата претставуваат значаен должник на банките...

Валутите стабилни за разлика од берзите

2018-04-03 10:26

    Доларот беше стабилен во однос на јенот во понеделникот и на затворањето се тргуваше за 106,32 јени, откако оствари раст минатата недела за повеќе од 1,5 проценти.   Тоа беше неговиот најголем неделен скок од септември 2017 година.   Во однос на...

Глобалните берзи во денешното тргување најчесто паѓаат

2018-04-03 09:30

    Глобалните берзи најчесто се намалуваат во денешното загушено тргување, бидеќи пазарите во Хонг Конг, Австралија и Европа беа затворени поради тоа што католичкиот свет го празнуваше Велигден.     Во Франција, Германија и Британија не се тргуваше поради овој празник, а отворањето...

Ограбен скопјанец само што излегол од банка, му украле 40.000 евра!!!

2018-04-03 09:00

  Според информациите на МВР двајца разбојници на улица ограбиле скопјанец кому му зеле 40.000 евра.     Разбојништвото се случило околу 11.15 часот на паркинг на булеварот Јане Сандански во населбата Аеродром.     Тогаш од една од експозитурите на банките излегол Д.К....

Објавени добитниците на наградната игра на НЛБ Банка “mKlik, ем телефон”

2018-04-03 08:42

      Наградната игра која се реализираше во периодот од 1 – ви до 31 – ви март 2018 година. заврси беа доделени 5 Samsung Galaxy S8.   Добитници на 5 телефони Samsung Galaxy S8 се Димитар Додески-Прилеп Али Хајро-Скопје Ивана Попова -Скопје Борис Димоски-Скопје...

НЛБ Банка со промотивна понуда за своите клиенти 6% најниска каматна стапка за Потрошувачките кредити за физички лица

2018-04-03 08:33

  НЛБ Банка за авоите клинети секогаш им нуди нови поволности. Така и овој пат аплицирајте за НЛБ Потрошувачките кредити и искористете ја промотивната понуда со најниска каматна стапка од 6% – фиксна за првите две години и без трошоци за одобрување! Понудата трае...

Менувачници за криптовалути (Дел 3)

2018-04-03 08:08

  (Време за читање 7 минути)   Тргувањето со Криптовалутите станува се повеќе и повеќе популарно овие денови. Полека, но стабилно биткоинот и алткоининте добиваат се повеќе и повеќе внимание низ целиот свет. Некои луѓе дури ги обезбедуваат своите криптовалути како нивни пензиски фондови,  додека некои прават шпекулации со краткорочно тргување (купување на ниско...