Ердоган е цврсто решен да ги намали каматните стапки

2019-05-02 20:00

Заедно, ние ќе ја добиеме оваа битка против оние кои се обидуваат да ја втурнат Турција во заговор, рече претседателот пред бизнис претставниците во Анкара Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот изјави дека е цврсто решен да ги намали каматните стапки до целните...

Tesla има за цел да привлече 2 милијарди $ со продажба на акции и обврзници

2019-05-02 19:00

Приходот за компанијата за електрични автомобили во првиот квартал достигна најниско ниво за три години Tesla Inc. има за цел собирање на 2 милијарди долари од новата јавна понуда на своите активи, пишува Блумберг. Технолошката компанија ќе понуди хартиии од вредност ( обврзници )...

Заев: Аргументациите дека јавниот долг расте се лажни !

2019-05-02 18:19

Со информацијата дека јавниот долг се намалува, Министерството за финансии сака да ги побие спротивните аргументации, пред се на опозицијата, кои се лажни. Јавниот долг не расне споредено со БДП, туку се намалува и за почит се економските параметри кои покажуваат 625 милиони евра...

АФПЗРР: Почна аплицирањето за субвенции за произведено и предадено млеко на преработувачки капацитети

2019-05-02 18:00

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги известува сите млекопроизводители дека  започна поднесувањето на барањата за субвенции за предадено овчо, козјо, и кравјо млеко, прва фаза, односно, за произведено и предадено млеко во месеците октомври, ноември, декември 2018- та година. За...

Идната грејна сезона пониски сметки за парното-се намалува ДДВ-то од 18 на 5 отсто

2019-05-02 17:29

Ќе се намали данокот на додадена вредност за парното греење и користењето природен гас од 18 на 5 отсто, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Како што изјави денеска по состанокот на Интерресорската работна група за животна средина, оваа мерка е дел од владиниот план...

Колапсот на разговорите за спојување меѓу Комерцбанк и Дојче банк е добра вест

2019-05-02 10:00

ЛОНДОН (Ројтерс) – Колапсот на разговорите за спојување меѓу Комерцбанк и Дојче банк е добра вест, објави акционер од врвот на Комерцбанк, обложувајќи се дека банката ќе побара алтернативен договор со друг европски ривал. “Мислам дека тоа е многу добра вест”, рече Фабрис Тевеноу,...

Кина го возвраќа ударот – блокира увоз од канадски производители на свинско месо

2019-05-02 08:54

Кина го суспендира увозот на свинско месо од две канадски компании, според интервјуто со канадскиот министер за земјоделство и кинески царински документ, кој го означува последниот судир во веќе проширениот дипломатски спор. Министерот за земјоделство на Канада, Мари-Клод Бибо, во интервју за Ројтерс во...

Заради тензиите во Венецуела растат цените на нафтата

2019-05-02 08:41

Цените на нафтата на меѓународните пазари ја надминаа границата од 73 долари. Цените се зголемија откако лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо ја повика војската да го поддржи симнувањето од власт на претседателот Николас Мадуро. На лондонскиот пазар, цената на барел нафта се зголеми...

Економијата во евро-просторот расте повеќе од прогнозата благодарејќи на Шпанија

2019-05-01 16:00

(Блумберг) – Економскиот раст во еврозоната се зајакна повеќе од очекуваното во првиот квартал, засилен со силниот раст во Франција и Шпанија. Бруто домашниот производ се зголеми за 0,4 проценти во трите месеци до март, објави Еуростат во вторникот. Тоа е најбрз раст во...

Ворен Бафет ќе инвестира 10 милијарди долари во нафтена компанија во Тексас

2019-05-01 15:00

Berkshire Hathaway ќе го поддржи Occidental во наддавањето за Anadarko во износ од 38 милијарди долари Компанијата на милијардерот Ворен Бафет Berkshire Hathaway АД ќе инвестира 10 милијарди американски долари во Occidental Petroleum Corp во Тексас, за да му помогне да се бори во...