Cryptocurrency Exchanges (Part 3)

2018-04-03 08:06

  (Reading time 7 minutes)   Trading with cryptocurrencies is becoming more and more popular these days. Slowly but steady Bitcoin and the altcoins are getting more and more attention around the world. Some people are even securing cryptocurrencies as their retirement funds, while...

Денес ново задолжување од 29 милиони евра

2018-04-03 07:38

На официјалната страна на Министерството за финансии закажана е аукција на државни хартии од вредност во  вкупен износ од 1.780.000.000 или скоро 29 милиони евра. Имено на страната на Министерството за финансии закажана е аукција на 15 годишни државни обврзници без девизна клаузула во...

Украинската банка ПриватБанк бара 3 милијарди надомест од ревизорот ПвЦ

2018-04-03 07:04

    Најголемата украинска банка ПриватБанк денеска најави дека поднела тужба против украинската и кипарската филијала на глобалната ревизорска куќа Прајс Вотерхаус Куперс (ПвЦ) вредна три милијарди долари.     Според ПриватБанк, овие компании ги прекршиле правилата за ревизорските услуги што ги пружиле на...

Нов пад на вредноста на акциите на Амазон овојпат од 6 проценти

2018-04-03 06:59

    Како резултат на судирот меѓу глобалниот трговски гигант и претседателот Доналд Трамп, вчера имаше повторно пад на акциите на Амазон и тоа за 6 проценти.   На Твитер, претседателот Трамп повторно ја нападна компанијата на најбогатиот човек на светот Џеф Безос, обвинувајќи...

“Макпетрол ” АД Скопје откупи сопствени акции

2018-04-03 06:52

    „Макпетрол“ АД Скопје преку Македонската берза информира дека се стекнал со 33 сопствени акции и сега поседува 4.007 сопствени акции што претставува 3,57% од вкупниот број на акции на издавачот „Макпетрол“ АД Скопје.

“Addiko banka” со нова бесконтактна Mastercard дебитна со препознатлив мирис на јагода

2018-04-03 06:49

      “Addiko banka” во своето портфолио на платежни картички воведе дебитна картичка Mastercard®, прва бесконтактна картичка во регионот која има препознатлив мирис и тоа на јагода.     Оваа картичка освен што се разликува од другите картички по својот препознатлив мирис на...

Матичната собраниска комисија даде виза за зелена земјоделска нафта

2018-04-02 20:29

Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на денешната седница го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој, во прво читање, со кој се предлага субвенционирање на 50 отсто од трошоците за набавка на гориво за земјоделската...

За развој на туризмот општините имаат можност да аплицираат за грантови од ЕУ

2018-04-02 20:25

Со 18 милиони евра грант средства од ЕУ и 3, 2 милиони евра контрибуција од државниот буџет ќе се реализираат проекти од областа на туризмот. За грантовите може да аплицираат општините, јавните институции и центрите за развој на планските региони за инфраструктурни проекти и...

Кина воведе царини за 128 американски производи

2018-04-02 20:19

Кина објави противмерки на увоз на американски производи наметнувајќи царини во висина до 25 отсто за 128 производи како одговор на американските царини за челик и за алуминиум, објави кинеското министерство за финансии. Официјален Пекинг минатиот месец предупреди дека размислува за воведување царини што...

Сосиете Женерал ги распродава банките на Балканот???

2018-04-02 20:02

Повторно се актуелни гласините за преструктуирање во банкарскиот сектор во регионот, со оглед на тоа дека дел од бугарските и српските медиуми пишуваат дека Сосиете Женерал се повлекува од пазарите во централна и источна Европа. Бугарскиот портал Capital.bg ја објави веста за повлекувањето, наведувајќи дека од...