Нова интернет измама со кредити: HELIX Credit group од Франција ги ограбува граѓаните

2019-06-16 12:40

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк, сакаме да Ве известиме дека последниот месец се појави нова измама на интернет за лажнен правен субјект кој „издава“ кредити на наши граѓани. Сега станува збор за некоја „наводна“’ компанија : HELIX Credit group од Франција која нуди кредити и...

Турски бизнисмени сакаат партнерства со компании од Македонија

2019-06-16 12:21

Бизнисмени од Нусајбин, Турција, в среда, 19 јуни, доаѓаат во Скопје. Ќе учествуваат на деловен форум што го организира Стопанската комора Македонија -Турција (МАТТО). На форумот се предвидени тет-а-тет средби и воспоставување соработка. Турските компании од Нусајбин, провинција што граничи со Сирија, се заинтересирани за...

Менаџерите за вработување „сакаат“ да бидат излажани

2019-06-14 16:30

Менаџерите за вработување „сакаат“ да ги лажат. Кога станува збор за пополнување позиции за кои е потребно високо ниво на продажни вештини – како банкарство, рекламирање и адвертајзинг, и се разбира, продажба – менаџерите за вработување се склони да ангажираат кандидати „измамници“ пред оние...

72 % од македонските граѓани не се задоволни со платата која ја примаат

2019-06-14 15:30

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк Дали животот дојде или не, останува Ваш субјективен заклучок, но она што нашата последна анкета која ја спроведовме го укажува, ни става на знаење дека нашиот граѓанин во над 2/3 мнозинство не е задоволен од својата плата и примања. Имено,...

Општествено одговорно-ХалкБанк со одличен студентски кредит!

2019-06-14 14:53

Како општествено одговорна и банка која излегува во пресрет на потребите но и барањата на клиентите, студентскиот кредит на Халк Банка преставува одлично летно освежување овој период и ги отстранува Вашите грижи за студирање наредната школска година. Имено, со студентскиот кредит на Халк Банка...

Отпуштањето во банките продолжува-Сантандер крати 3.223 работни места

2019-06-14 14:30

Шпанскиот гигант – Банката Сантандер ќе намали 3.223 работни места во Шпанија по постигнувањето договор со синдикатите. Тоа е за 13% помалку намалување отколку што првично беше предложено, со што заемодавачот се согласил да ја намали старосната граница за пензионирање од 58 на 55,...

И KFC се префрла на „безмесни“ бургери за веганскиот пазар

2019-06-14 13:30

KFC е подготвена да се приклучи на „безмесниот“ пазар со тестирање на веганска верзија на својот класичен бургер со пилешка плескавица. “Imposter Burger”, кој е веќе достапен во САД, и ќе биде тестиран во одредени продавници во Велика Британија. Овој потег доаѓа како резултат...

АД ЕСМ во јуни продаде вишоци електрична енергија за 4,186 милиони евра

2019-06-14 12:54

АД Електрани на Северна Македонија на 6 јуни годинава преку јавна аукција продаде 4.800 мегават часови вишоци електрична енергија за вкупна сума од 198.792 евра. Продадената електричната енергија е за периодот од 11 до 14 јуни, а просечната цена која беше постигната на аукцијата...

СДСМ: Највисок раст на странските инвестиции досега од 260 %

2019-06-14 11:00

Вистинските економски политики кои ги води  Владата предводена од СДСМ и напредокот кон ЕУ и НАТО се  препознаени и забележани од  светот. Извештајот за инвестициите во светот 2019″ на  Конференцијата на Обединетените нации за трговија и развој јасно констатира дека  Република Северна Македонија минатата...

ЕУ им отстапува на САД поголем дел од својот пазар за говедско месо

2019-06-14 10:00

ЕУ постигна договор за да им отстапи на САД поголем дел од европскиот пазар на говедско месо, објави Ројтерс. Договорот значи дека САД сега ќе обезбедат загарантирани плус 18.500 тони од квотата од 45.000 тони за говедско месо без хормони, со тоа што количината...