Европски квиз на парите: Тимот на Северна Македонија втор во Европа

2019-05-08 14:10

Во конкуренција на финалисти од дваесет и осум европски земји, претставниците на Северна Македонија, младите велешани Викторија Панова и Марко Инѓилизов, го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа вчера во Брисел, Белгија. Првото место го освоија претставниците на Словенија, додека третопласиран е тимот на Германија....

People’s Daily: Кина ќе остане смирена во пресрет на предизвиците за трговски разговори

2019-05-08 13:00

Шангај ( Ројтерс ) – Кина ќе остане смирена и покрај заканите за повисоки царини од САД и има “целосна доверба” ​​во нејзината способност да се соочи со предизвиците во трговските разговори, објави највисокиот државен весник на Кина денес. Одговарајќи на заканата на американскиот...

Porsche казнет со 535 милиони евра

2019-05-08 12:00

Германскиот производител Porsche кој функционира во рамките на Volkswagen Групацијата е казнет со 535 милиони евра поради лажирање на емисијата на штетни гасови. Оваа вест ја потврди канцеларијата на јавниот обвинител во Штутгарт кој потенцираше дека Porsche е казнет поради неодговорно однесување во областа...

Индустриските региони во Германија се најголеми добитници од единствениот пазар на ЕУ

2019-05-08 11:00

БЕРЛИН (Ројтерс) – Индустриските центри на Европската унија, нејзините урбани региони и Германија се најголемите добитници на единствениот пазар на блокот, покажува студија која ги истакнува економските и социјалните нееднаквости што го зафаќаат блокот. Единствениот пазар има за цел да гарантира слободно движење на...

Индустриското производство на германската индустрија неочекувано се зголеми во март

2019-05-08 10:00

БЕРЛИН (Ројтерс) – Германските индустриски производи неочекувано се зголемија во март, со помош на повисокото производство на потрошувачки и интермедијарни производи, нудејќи светлина надеж за најголемата европска економија која страда од трговските судири и неизвесноста на Brexit. Индустриското производство се зголеми за 0,5 отсто...

Цените на нафтата се зголемуваат поради американската трговска војна со Кина и Иран

2019-05-08 09:00

Цените на нафтата се зголемија во вчера во Азија, бидејќи и трговците се под влијание на санкциите на САД против Иран и развојот на настаните околу за трговскиот фронт Кина-САД. Во САД фјучерсите за суровата нафта WTI се зголемија за 0,8% до 61,88 $....

Нашата чудесна земја – извезуваме 3 милиони литри – увезуваме 22 милони литри вода

2019-05-08 08:30

Македонија извезува околу 3 милиони литри минерална и газирана вода, а увезува околу 22 милиони литри, покажуваат податоците што ги објави Државниот завод за статистика по повод 22 март, Светскиот ден на водите. Според податоците, во Македонија вкупно се произведуваат околу 737 милиони литри...

Заев и Тевдовски во БиХ на годишната средба на ЕБОР

2019-05-08 07:50

Премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски учествуваат на редовните годишните средби на Европската банка за обнова и развој во Сараево. Како што најави владината прес-служба, премиерот Заев  денеска ќе учествува на церемонијата на отворање на Годишното собрание на ЕБОР, а ќе...

Живите членови на групата Queen се побогати од кралицата Елизабета Втора

2019-05-07 21:00

Нивното богатство изнесува 445 милиони фунти Богатството на живите членови на групата Queen го надмина богатството на кралицата Елизабета II, објави  Sunday Times, кој состави листа на најбогатите Британци. Харизматичноста на Фреди Меркјури и успехот на филмот “Боемска Рапсодија” го зголеми богатството на музичарите...

Италија е подготвена да го прекине ограничувањето на дефицитот од 3 % за да ги намали даноците

2019-05-07 20:30

Рим (Ројтерс) – Италија ќе ги намали даноците оваа година, дури и ако тоа значи зголемување на буџетскиот дефицит над три проценти од вкупниот бруто домашниот производ на земјата спротивно на  барањата на Европската унија, изјави вицепремиерот Матео Салдини денес. “Намалувањето на даноците од...