Пораст на годишната инфлација до 1,3% во земјите од еврозоната

2018-04-23 07:50

https://www.zlwinc.com/h01wwvga Годишната стапка на инфлација во еврозоната е во пораст. Во март изнесувала 1,3% наспроти 1,1% во февруари, објави Eurostat, статистичкиот завод на Европска Унија. Годишната инфлација во Европската Унија во март годинава изнесувала 1,5%, наспроти 1,4% во февруари. Една година порано стапката беше 1,6%....

НБРМ: Во месец март имаме раст на потрошувачките, станбените и автомобилските кредити

2018-04-23 07:22

https://centralfmonline.com/cw744qcglyz Како што  соопшти Народната банка во март, годинава од аспект на намената на кредитите одобрени на физичките лица, кај најзастапената категорија ‒ потрошувачките и станбените кредити, е забележан идентичен месечен раст од 1,2%, соодветно, при годишен раст од 10,7% и 15,4%, соодветно.    ...

Денеска ќе се одржи форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во рамки на проект на УСАИД

2018-04-23 07:07

http://www.freshsnowboarding.com/uncategorized/vt9p04l9r Во Велес денеска ќе се одржи Форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ со фокус на агро-бизнисот, во рамки на проектот на УСАИД, Партнерство за подобра бизнис регулатива. Во официјалниот дел обраќања ќе имаат Александар Зарков извршен директор на Сојуз на стопански комори на...

Иранската валута драматично девалвира луѓето масовно ги претвораат своите заштеди во долари

http://www.essaouira-garance.com/nk1qhvje 2018-04-23 06:58

Иранската валута драматично девалвира, луѓето масовно ги претвораат своите заштеди во долари и ги извезуваат надвор од земјата поради политичката нестабилност, јавува Дојче Веле. Официјално еден долар се разменува за 42. 000 риали. На црниот пазар сепак цената на доларот е речиси 60. 000 риали. “Пред...

Генерален спонзор и официјален партнер на Скопскиот маратон e Стопанска Банка А.Д Битола

http://www.halifaxcommon.ca/t9vnhnf 2018-04-23 06:51

http://studentssolution.co.uk/tu60qmb Скопје, следниот месец, ќе биде домаќин на светски познатиот Скопски маратон. На овој најмасовен настан во Македонија ќе трчаат илјадници љубители на овој спорт и на здравиот живот. Во своето десетгодишно постоење, Скопскиот маратон привлече учесници од над 50 држави и поради големата популарност,...

Катар обвини банка од Абу Даби за „финансиска војна“

2018-03-19 15:30

    Катар побарал од американските власти да извршат истрага на работата на Првата банка на Абу Даби, најголемата банка во Обединетите Арапски Емирати. Катар ја обвинува банката од ОАЕ дека е вмешана во „финансиска војна“ против Катар, односно дека манипулира со валутата и...

На 22-ри март ќе се одржи 28 издание на “Бизнис кафе -Македонија”

2018-03-19 15:00

Best Place Order Tramadol Online     Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најпознатиот бизнис-нетворкинг настан во државата – „Бизнис кафе – Македонија“.      На новото „Бизнис...

Економијата на Австрија ќе ја задржи високата динамика и ќе продолжи да расте

https://apexengineers.co.uk/9cvkh8o5h 2018-03-19 14:00

http://www.uniquesmiles.co.uk/uncategorized/e5hxkwf56     Економијата на Австрија ќе ја задржи високата динамика и ќе расте оваа година посилно отколку што беше прогнозирано.   Економскиот институт Wifo прогнозира 3,2 проценти, а IHS 2,8 проценти реален раст.   Побрзиот и посилен раст ќе придонесе за понатамошно намалување на...

Од полноќ нови цени на горивата

http://bridal-suite.co.uk/2020/07/03/46vnwl790qq 2018-03-19 13:02

http://bridal-suite.co.uk/2020/07/03/aso944wo     Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува непроменета. Регулаторната комисија за енергетика ги објави цените на нафтените деривати во малопродажба. Од полноќ, цените на ЕУРОСУПЕР БС 95 и ЕУРОСУПЕР БС 98 остануваат исти. 95 октанското гориво ќе чини 65,5 денари,...

231,000 нови работни места во земјите од Западен Балкан

http://www.eliteseo-websites.co.uk/e65ciiwaea 2018-03-19 13:00

http://www.halifaxcommon.ca/bupyilerj     Зголемувањето на вработеноста во текот на минатата година за 3,9 проценти доведе до создавање на 231.000 нови работни места низ шесте земји од Западен Балкан, се вели во извештајот “Трендовите во пазарот на труд во Западен Балкан 2018″ објавен денеска од страна...