Анализа на ИКС: Улогата на институционалната транспарентност во справувањето со дезинформациите и шпекулациите

2023-04-12 14:11

Отсуството на целосна институционална транспарентност значи скратување на правото на граѓаните на пристап до информации, односно нивно маргинализирање од процесите на донесување одлуки и креирање политики, се оценува во анализата „Улогата на институционалната транспарентност во справувањето со дезинформациите и шпекулациите во Северна Македонија“, што...

Не ги истакнуваме цените на производите зашто постојано ги менуваат, велат битолските пазарџии

2023-04-12 13:09

Неколку дена пред Велигден, кога потрошувачката е зголемена, не се поставени цени на најголемиот дел од земјоделските производи на пазарот во центарот на Битола. Освен јаболката, уште на неколку производи се истакнати цени. Купувачите мора да прашуваат колку чинат производите место да го прочитаат...

СПМ: На државата и се наметнуваат невидени обврски дури и да не се изгради автопатот

2023-04-12 12:00

Јавноста стана свесна и со право реагира за штетата што се прави со Договорот за стартешко партнерство за изградбата на коридорите 8 и 10д. Договорот е правен целосно на штета на државата и на грѓаните во Македонија. Никој разумен што управува со држава не...

Пензионери, советници, предавачи: Колку заработуваат градоначалниците во Србија?

2023-04-12 11:00

Пензионери, советници, предавачи: Колку заработуваат градоначалниците во Србија? Градоначалниците во Србија заработуваат приближно исти месечни примања како и министрите во Владата на Србија, судејќи според податоците од нивните имотни мапи објавени на веб-страницата на Агенцијата за спречување на корупцијата. Градоначалникот на главниот град на...

СПМ: На државата и се наметнуваат невидени обврски дури и да не се изгради автопатот

2023-04-12 10:00

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека премиерот и неговиот прв заменик направиле страшно финансиско предавство на државата Македонија. Јавноста стана свесна и со право реагира за штетата што се прави со Договорот за стартешко партнерство за изградбата на коридорите 8 и 10д. Договорот е...

ЕНЕРГЕТИКА ЕСМ: Зголемено производство за 36% во март

2023-04-12 09:00

АД ЕСМ од јануари до март 2023 произведе 44% повеќе електрична енергија споредено со истиот период лани, а дури 61,8% повеќе од истиот период во 2021 година. АД ЕСМ во март годинава во целост го исполни планот за производство, го надмина и оствари 104%....

Четридневна работна недела и во Валенсија

2023-04-12 08:00

Градот Валенсија од вчера (10 април) започна да експериментира со четиридневна работна недела. Овој предлог беше заснован на процес на дијалог со вклучување на синдикатите, компаниите, соседските организации, институциите и другите социјални субјекти. Слични експерименти неодамна беа спроведени во други земји, вклучувајќи ги Литванија,...

Горивата поскапуваат од 1,5 до два денари за литар

2023-04-11 21:00

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 до два денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,06  отсто. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР...

„Тесла“ отвора мегафабрика во Кина

2023-04-11 20:00

Американскиот автомобилски бренд „Тесла“ отвора мегафабрика во Шангај, соопшти на Твитер производителот на електрични автомобили. Фабриката ќе може да произведува 10.000 мегабатерии годишно, многу големи батерии што  се користат за складирање на електричната енергија доволна за широка потрошувачка. Компанијата ја најави новата фабрика со фотографија...

Ампева: Предлог-измените во Законот за работни односи на штета на работниците

2023-04-11 19:00

Пратениците да не гласаат за измените и дополнување на Закон за работни односи, кои се однесуваат за изградбата на Коридорите 8 и 10д, порача на денешната прес конференција, Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“-Штип. ИАКО ЗНАЕМЕ КОЛКУ СКАНДАЛИ ИЗЛЕГОА СО ТОЈ ЗАКОН ОД САМАТА НЕГОВА НЕУСТАВНОСТ ПРИ...