Средби со ММФ: Народната банка спроведува соодветна монетарна политика

2023-04-15 19:00

Политиките кои ги води Народната банка се соодветен одговор на тековните предизвици. Глобалната ситуација е сложена поради финансиските превирања, продолжувањето на војната во Украина и геоекономската фрагментација. Оттаму, централните банки треба да останат доследни на антиинфлаторната затегната монетарна политика, но исто така будно да...

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

2023-04-15 18:00

Според курсната листа на НБРСМ, средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6337 денари, а на американскиот долар 58.2204 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.9906 денари.

Граѓанските активисти децидни – Законот за работни односи се претвори во „Франкенштајн“

2023-04-15 17:00

Од „Гласен текстилец“ стравуваат дека секоја индустриска гранка ќе може да ги злоупотреби измените во Законот за работни односи, со тоа што ќе се правда дека нивното работење е од стратешко значење Можно ли е зголемување на апетитите и на други индустрии, по сесрдното...

Во февруари издадени 352 одобренија за градба

2023-04-15 16:00

Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2023 година се издадени 352 одобренија за градење, што е за 40.8 % повеќе во однос на истиот месец лани. Предвидената вредност на објектите за кои се издадени одобренија изнесува 9 897 768 илјади денари,...

Орбан: Унгарија ја напушти руската банка откако САД ја „уништија“.

2023-04-15 15:00

Унгарија оваа недела се откажа од руска банка со седиште во Будимпешта, откако американските санкции ја „уништија“, рече премиерот Виктор Орбан во петокот, додавајќи дека Унгарија ќе продолжи да ги почитува санкциите, но и ќе зборува против нив. Орбан за државното радио изјави дека...

Новиот градски пазар во Делчево предаден во владение на ЈКП ,,Брегалница

2023-04-15 14:00

Новоизградениот градски пазар во Делчево е предаден во владение на Јавното комунално претпријатие „Брегалница”. Одлуката ја донесе Советот на Општина Делчево на синоќешната 22-ра седница. – Советот имаше на разгледување една точка на дневен ред, а тоа беше Предлог-Одлука за давање на трајно користење...

Од одгледување лешници може добро да се живее и да се заработи, ова е бизнис на иднината

2023-04-15 13:00

Одгледувањето лешници е профитабилен бизнис со оглед на големата побарувачка и на високата цена на лешникот. Од овој бизнис може добро да се живее, само потребни се многу работа, љубов и посветеност, вели нашиот соговорник Пере Транталовски од Ресенско, кому повеќе од 10 години...

Криза за сите? Колку заработија автомобилските гиганти во 2022

2023-04-15 12:00

Во кризата компаниите мудро одлучија да стават приоритет на производство и продажба на поскапи модели. Минатата година беше предизвик, но, на крајот, ќе испадне профитабилна за европските производители на автомобили. Повеќето доживеале недостиг на суровини, последователни недостиг на делови, проблеми со линијата за снабдување...

Делумна легализација на марихуаната во Германија

2023-04-15 11:00

„Предлог-законот предвидува неказнивост за поседување до 25 грама марихуана и три стебленца канабис“, се вели во предлог-законот претставен во Берлин од министерот за здравство Карл Лаутербах (Социјалдемократската партија на Германија, СПД) и министерот за земјоделство Џем Оздемир (Зелени). Понатаму, ограниченото издавање на канабис во...

Може да се чуваат свињи под одредени критериуми во фармите во Брегалничкиот регион

2023-04-15 10:00

– Стабилна е состојбата со афринската свинска чума во Брегалничкиот регион. На фармерите, но и на жителите од руралните средини од овој регион дозволено им е да одгледуваат свињи, но под одредени услови. Потпретседателот на Асоцијација на земјоделци, Гоце Сарафимов вели дека оние кои чуваат...