Не паѓа само цената на шеќерот

2023-04-20 21:33

Во текот на претходната година цените на шеќерот на светскиот пазар донекаде се стабилизираа, но неодамна почнаа нови флуктуации. Последниот извештај на ФАО покажува дека на глобално ниво, следената храна паднала во цена во просек за 20 отсто во текот на минатата година. Сепак,...

Индија и Русија преговараат за договор за слободна трговија

2023-04-20 20:32

Индија и Русија преговараат за договор за слободна трговија, потврдија нивните министри, што ќе ги продлабочи трговските односи кои процветаа по започнувањето на агресијата против Украина. Индискиот министер за надворешни работи С. Џаишанкар на состанокот во Њу Делхи изјави дека се договориле за „прелиминарен...

Над 14.000 млади Грци аплицирале за проектот „Моја куќа“

2023-04-20 19:30

Високо е учеството на младите до 39 години за добивање станбен кредит со ниска камата, па дури и без камата кај многудетните семејства, за купување прв дом, преку програмата „Моја куќа“ на Јавната служба за вработување во Грција. 75 отсто од заемот доделен од...

Ќе чекаме европски пари за да градиме пруга до скопскиот аеродром

2023-04-20 18:29

Ќе се чека на одлука од Европската Унија за обезбедување средства за изградба на ветената пруга до скопскиот аеродром и за воспоставување на железничка линија од Транспортниот центар до Меѓународниот аеродром Скопје. Од Министерството за транспорт и врски за Мета.мк објаснуваат дека Јавното претпријатие...

Деспотовски за Топ Тема: Од 12 до 15 милиони евра годишно во буџетот со инвестицијата на корпорацијата Јагео

2023-04-20 17:28

Околу 12 до 15 милиони евра годишно би се слевале во Буџетот со реализацијата  на инвестицијата на тајванската корпорација Јагео, вели дирекорот на ТИТЗ Јован Деспотовски. Во интервју за вечерашното издание на Топ Тема, Деспотовски говори и за условите и бенефициите  што ќе ги...

Најава за пад на цената на становите: Поевтините градежни материјали ќе ја урнат астрономската цена на станбениот квадрат?

2023-04-20 16:26

Цената на становите во следниот период ќе се намалува благодарение на намалувањето на цените на градежните материјали, смета директорот на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републиката, Зоран Ѓоргиев. – Според она како што се движи...

ЕУ ќе ја финансира изградбата на оградата кај Еврос во Грција

2023-04-20 15:00

Европскиот парламент ја поддржа можноста за финансирање од ЕУ за продолжување и проширување на оградата во Еврос, порача портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому по гласање во ЕП за амандманот на Европската народна партија (ЕПП) за финансирање на инфраструктурата на надворешните граници на Унијата,...

Турција: Ново рекордно ниско ниво за лирата непосредно пред избори

2023-04-20 14:00

Турската лира падна во вторникот на најниско ниво во историјата во однос на американскиот долар поради неизвесноста околу исходот на претседателските и парламентарните избори што треба да се одржат во средината на мај, кои би можеле да ја означат првата ротација на власта на...

Швајцарската банка имала стотици сметки поврзани со нацистите!

2023-04-20 13:22

Комитетот од американски сенатори во вторникот соопшти дека проблематичната швајцарска банка Кредит Суис Груп ја попречила долгогодишната истрага за сервисирање на нацистички клиенти и сметки поврзани со нацистите. Кредит Суис нарача истрага за наводите на група за човекови права дека банката имала сметки поврзани...

Поставени фотоволтаици за производство на струја на покривот од Основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино

2023-04-20 12:00

Поставени се фотоволтаици за производство на струја на покривот од Основното општинско училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, информираше попладнево директорката на училиштето Елена Стојанова. Вкупната вредност на проектот е  2.573.311.55 денари. Училиштето постои 50 години и овде се школуваат 778 ученици, заедно со подрачните...