Вештачката интелигенција во функција на инвеститорите – промовиран дигиталниот асистент АДА

2023-04-11 18:00

Со овој асистент, базиран на вештачката интелигенција, ќе може да се опслужуваат неограничен број заинтересирани и за сега ќе бидат покриени 80 отсто од услугите поврзани со инвестирањето во нашата држава Со дигиталниот асистент АДА, што денеска беше промовирана во Фондот за технолошки развој,...

Компири и друга шверцувана стока од Северна Македонија запленети кај преминот Горица-Стење

2023-04-11 17:00

Албанските власти заплениле поголема количина компири и друга шверцувана стока кај граничниот премин Горица-Стење која со помош на цариник и вработен во граничната полиција две лица се обиделе да ја внесат од македонска на албанска територија. Во акцијата уапсени се две лица жители на...

Нешто ќе пукне, светската економија носи финансиска нестабилност

2023-04-11 16:00

Шефицата на ММФ предупреди на растечката ранливост на глобалната економија, бидејќи најголемите светски централни банки продолжуваат да се борат против тврдоглаво високата инфлација. „Едноставно, нема начин каматните стапки да се зголемат толку многу откако беа толку ниски толку долго, а да нема ранливост. Нешто...

Доцна се намали цената на пелетите, корисниците си купија клими

2023-04-11 15:00

Да им се заблагодарам на трговците со пелети за новата инвертер-клима што ја купив со парите што не им ги дадов ним и ја поминав зимата – е еден од многубројните коментари на нашите сограѓани, кои на почетокот на грејната сезона се шокираа од...

„Растеме заедно“, Бимилк и СОС Детско село ја продолжуваат соработката преку стратешко партнерство

2023-04-11 14:00

Битолска млекара ја продолжува соработката со СОС Детско село со стратешко партнерство со што поддршката од компанијата во финансиска помош и донации во добра станува долгорочна цел и помош за организација. Стратешкото партнерство опфаќа финансиска помош за згрижувачките семејства на месечно ниво. Оваа соработка...

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

2023-04-11 13:00

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6937 денари, а на американскиот долар 56.6309 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 70.2502 денари.

Левица: Законите за ,,Бехтел и Енка” не смеат да поминат

2023-04-11 12:00

Денес, по предлог на пратениците од ДУИ, СДС и Алијанса за Албанците во собраниска процедура, по скратена постапка, влегуваат предлог-измени на девет закони (за шуми, урбанистичко планирање, градење, експропријација, земјоделско земјиште, минерални суровини, културно наследство, работни односи, јавен интерес). Со измените во Законот за...

Казни за фирмите што чувале залихи на овошје и зеленчук

2023-04-11 11:00

Проверени се 20 фирми и речиси сите ќе бидат казнети од 800 до 10.000 евра, затоа што имале доволно залихи на овошје и зеленчук. Во акцијата на Државниот пазарен инспекторат, Управата за јавни приходи и Финансовата полиција во петокот се проверени 20 фирми и...

Екс градоначалникот од СДСМ на Гевгелија стана директор на коцкарница на адреси во Боговиње, Сретеново и Стар Дојран

2023-04-11 10:00

Поранешниот пратеник и градоначалник на СДСМ во општина Гевгелија, Сашко Поцков стана директор на две коцкарници на Монополи Консалтинг, компанија која се занимава со игри на среќа од истиот град. Монополи Консалтинг е компанија формирана во октомрви 2019, а Поцков, инаку магистер по економски...

Потпишан меморандум за соработка помеѓу општина Гостивар и „Гоу Грин“ (Go Green)

2023-04-11 09:00

Гостиварската локална самоуправа со потпишувањето на меморандум за соработка со Здружението за одржлив развој и заштита на животната средина „Гоу Грин Скопје“ ќе работи на проект за заштита на животната средина и вклучување на младите.   Меморандумот беше потпишан денес на средбата во кабинетот...