Индивидуалните земјоделци се здружија и формираа Национална земјоделска мрежа

2023-04-20 11:00

Новоформираната Национална земјоделска мрежа, како организација на индивидуалните земјоделци од целата држава, денеска беше промовирана пред оризопроизводителите во општина Чешиново-Облешево. На промоцијата беше нагласено дека се работи за здружување на земјоделците врз невладина и непартиска основа, во кое нема да членуваат правни лица, асоцијации,...

Шефот на Renault тврди дека најновиот потег на Tesla е предупредување за цела автомобилска индустрија

2023-04-20 10:00

Кога Tesla првпат ги намали цените на своите автомобили, многумина беа изненадени. Сега автомобилите на американскиот производител повторно поевтинија, а првиот човек на Renault смета дека овој потег е предупредување за сите производители на електрични автомобили. Tesla е водечка компанија на пазарот на електрични...

„Хајнекен“ ги зголеми цените, му пораснаа и приходите

2023-04-20 09:00

Холандскиот производител на пиво „Хајнекен“ (Heineken) објави прелиминарен раст на заработката во првиот квартал благодарение на повисоките цени, кои го надоместија помалиот обем на продажба. Приходите беа поддржани од повисоките цени на пивото и преориентирањето на некои потрошувачи на поскапи производи. Меѓу позитивните фактори...

Турската лира повторно доживеа колапс

2023-04-20 08:00

Паѓа вредноста на турската лира непосредно пред изборите. Таа вчера падна на најниско ниво во историјата во однос на американскиот долар поради неизвесноста околу исходот на претседателските и парламентарните избори што треба да се одржат во средината на мај. Турската валута се намали на...

Да не знае нешто Ворен Бафет за Тајван што не знаеме?

2023-04-18 21:21

ТСМЦ е кратенката за Тајван семикондуктор мануфактиринг компани, најголемиот производител на чипови во Тајван и во светот. Ворен Бафет, еден од најпрофитабилните инвеститори во светот, во февруари одлучи да ги продаде своите акции во ТСМЦ сред глобална криза и рекордна побарувачка на чипови. Неколку...

Кинески капитал во регионот: Каде е Македонија? [инфографик]

2023-04-18 20:20

Во последните две години, Србија постанала светски рекордер според приливот на кинески капитал и кредитното задолжување од Кина. Алармантните податоци кај северниот сосед не се идентични со состојбата во Северна Македонија, која во изминативе три години немала забележителна инвестиција од Кина или кредит којшто...

Доларот петта недела продолжува да паѓа, еврото зајакнува

2023-04-18 19:19

Вредноста на американскиот долар се намали за 0,8 отсто во однос на еврото, но курсот на доларот во однос на јапонската валута се зголеми за 1,2 отсто. Во исто време, минатата недела еврото зајакна во однос на доларот седма недела по ред, па во...

Секој има право на најсреќен Велигден со „Тамаро“ и Супер радио (Фото/Видео)

2023-04-18 18:16

Охрид, 15. април 2023 (ОХРИДПРЕС) – Во предвечерјето на најголемиот христијански празник, вечерва се одржа завршната промоција и забава од проектот „Секој има право на најсреќен Велигден“ со охридските Тамаро маркети. Екипата на Супер радио, предводена од водителот Жанко ЗШ Голабоски, како традиционални партнери,...

Стравот од рецесија ги задржа цените на нафтата на 86 долари

2023-04-18 17:14

Цените на нафтата на меѓународните пазари во понеделникот се задржаа на 86 долари за барел, балансирајќи меѓу стравот од рецесија поради веројатното повторено кревање на каматните стапки во САД и надежите дека податоците од Кина ќе сигнализираат силна побарувачка. На лондонскиот пазар цената на...

Збогум за евтините летови во Европа

2023-04-18 16:00

Брисел – Летните летови меѓу Велика Британија и земјите од ЕУ годинава се за третина поскапи од лани, но ова не е привремено флуктуација, туку нова реалност во Европа поради се построгите климатски регулативи. Системот за тргување со емисии на Европската унија (EU ETS) бара...